Polacy spędzają jesień życia na blokowiskach

Polacy spędzają jesień życia na blokowiskach
Możliwość komentowania Polacy spędzają jesień życia na blokowiskach została wyłączona, 21/04/2011, przez␣, w␣kredyty, mieszkaniowe, nieruchomości

Na zachodzie Europy osoby w średnim wieku oraz starsze często przeprowadzają się z mieszkań do domów jednorodzinnych. Szukają oni odpoczynku po pracy z dala od miejskiego zgiełku w cichych dzielnicach miasta, gdzie życie toczy się trochę wolniej.

Na opisaną sytuację większości krajów europejskich wpływ mają preferencje, co do miejsca zamieszkania, które zmieniają się wraz z wiekiem. Osoby młode w wieku 25 – 35 lat poszukują przede wszystkim mieszkań. W tym okresie znajdują się one na etapie zakładania rodziny i powolnej stabilizacji, co wiąże się z kupnem nieruchomości mieszkaniowej. Często jednak nie chcą one rezygnować z komfortu życia w mieście. Z upływem lat blok staje się za ciasny, a coraz większe znaczenie ma spokój oraz chęć odpoczynku w cichej i spokojnej okolicy. Poza tym niewątpliwie istotna jest sytuacja finansowa, która w Europie Zachodniej w przypadku osób starszych jest ustabilizowana. Również w naszym kraju można zauważyć podobną tendencję, jednak w tym wypadku na przeszkodzie stoją niskie zarobki i wysokie ceny domów.

W analizie przedstawiono warunki kredytowe dla małżeństwa w wieku 50 lat, którego dzieci już się usamodzielniły, zakładając cenę domu na poziomie 1,2 mln zł. Poziom ten jest zbliżony do średniej ceny ofertowej wolnostojących domów jednorodzinnych w trzech miastach: Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu przedstawionym w poniższej tabeli. Najgorzej pod względem ceny jest w Warszawie, gdzie zgodnie z danymi Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. przeciętne stawki ofertowe w budownictwie jednorodzinnym z rynku wtórnego przekraczają 1,2 mln zł. Trochę lepiej jest w Krakowie i we Wrocławiu, jednak trzeba pamiętać, że w tych miastach zarobki są niższe niż w stolicy.

W przypadku przeprowadzki z mieszkania do domu jednorodzinnego na poczet wkładu własnego zaliczyć można środki uzyskane ze sprzedaży tego mieszkania. Z drugiej strony przy tym wieku kredytobiorcy trzeba założyć krótszy okres kredytowania. W efekcie zarówno raty kredytowe, jak i wymagany dochód będą na poziomie zupełnie nieosiągalnym dla większości Polaków w średnim wieku.

Warunki kredytowe dla małżeństwa w wieku 50 lat

PLN EUR CHF
Wartość domu (zł) 1 200 000
Kwota kredytu (zł) 720 000
Wkład własny (%) 40 40 40
Okres kredytowania (lata) 20 20 20
Rata (zł) 4 816 4 119 4 106
Wymagany dochód (zł) 7 410 12 000 9 290

Źródło: Emmerson Finanse

*tabela przedstawia warunki kredytowe wychodząc od najniższej raty kredytu w pierwszej połowie kwietnia 2011r.

Nasuwający się wniosek nie jest dobrą informacją dla osób w wieku średnim oraz seniorów. Większość z nich mimo chęci przeprowadzki do własnych domów będzie musiała spędzić jesień życia na zatłoczonych blokowiskach.

 

Emmerson S.A.


 

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.