Czy nowy rządowy program wsparcia budownictwa mieszkań na wynajem ruszy w tym roku?

Czy nowy rządowy program wsparcia budownictwa mieszkań na wynajem ruszy w tym roku?
Możliwość komentowania Czy nowy rządowy program wsparcia budownictwa mieszkań na wynajem ruszy w tym roku? została wyłączona, 29/04/2015, przez␣, w␣budownictwo, Headline, mieszkania, mieszkaniowe, prawo

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Nowelizacja ma określić zasady realizacji programu przy wykorzystaniu preferencyjnego finansowania udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Teraz projekt musi przejść przez Komisję Prawniczą, a następnie trafi pod obrady Rady Ministrów.

Program zakłada finansowe wsparcie inwestycji polegających na budowie dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, realizowanych przez grupy inwestorów społecznego budownictwa czynszowego, takie jak: towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółki gminne. Program mógłby być ważnym instrumentem wsparcia rodzin przez samorządy lokalne.

Oferta mieszkań dostępnych w programie będzie skierowana do osób, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale ich dochody są zbyt wysokie, by ubiegać się o lokale gminne.

Projekt nowelizacji ustawy uwzględnia również dostosowanie przepisów określających zasady finansowania i użytkowania mieszkań budowanych w ramach rządowego programu do docelowej grupy najemców oraz zmniejszeniem obowiązków administracyjnych, jakie obecnie są związane z rozpoczęciem oraz kontynuowaniem działalności przez inwestorów społecznego budownictwa czynszowego. Ponadto w projekcie postuluje się o zwiększenie swobody prowadzenia działalności związanej z budową i wynajmowaniem mieszkań w przypadku, gdy inwestycja tbs nie jest finansowana w ramach rządowego programu wsparcia, ale korzysta z komercyjnych źródeł finansowania.

 Źródło: www.mir.gov.pl

 

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.