Modernizacja WKD dzięki dotacjom z UE

Modernizacja WKD dzięki dotacjom z UE
Możliwość komentowania Modernizacja WKD dzięki dotacjom z UE została wyłączona, 06/05/2011, przez␣, w␣infrastruktura, inwestycje, lokalne, mazowieckie, regiony

W środę podpisano umowę wstępną w sprawie zakupu 14 nowoczesnych pociągów dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wartość inwestycji wynosi około 284 milionów złotych. Unijne pieniądze w wysokości niemal 110 mln złotych będą pochodziły z mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ponadto 14,6 mln zł ma pochodzić z dotacji rządowej,  12,5 mln zł z funduszu kolejowego, a reszta pieniędzy z innych źródeł, np. pożyczki z EBI.

Pociągi dostarczy bydgoska PESA. Pierwsze mają wyjechać na tory już pod koniec 2011, a wszystkie będą dostarczone do końca 2012 roku. Kolej WKD kursuje  na linii Warszawa Śródmieście – Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Z połączenia korzysta dziennie około 26 tys. pasażerów, co daje rocznie  ok. 6,6 mln pasażerów.

Kolejną inwestycją związaną z usprawnieniem komunikacji między stolicą a okolicznymi miejscowościami są parkingi w systemie „Parkuj i Jedź”. Również we środę władze województwa mazowieckiego podpisały w środę także porozumienia z władzami Radomia i Mińska Mazowieckiego w sprawie budowy w tych miastach tego typu parkingów. Są to parkingi w pobliżu stacji kolejowych, na których kierowcy mogą zostawić samochody, motocykle albo rowery i kontynuować podróż pociągiem.

Parking w Radomiu ma mieć 198 miejsc postojowych. Łączny koszt budowy to 2,4 mln zł. Budowa parkingu na 140 samochodów w Mińsku Mazowieckim ma kosztować 1,5 mln zł. Obecnie na Mazowszu działa 5 tego typu parkingów. Docelowo ma być ich 40.

PAP

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.