Mieszkanie z prywatnym parkiem i kortem tenisowym nie musi być drogie

Mieszkanie z prywatnym parkiem i kortem tenisowym nie musi być drogie
Możliwość komentowania Mieszkanie z prywatnym parkiem i kortem tenisowym nie musi być drogie została wyłączona, 04/07/2011, przez␣, w␣bez kategorii, mieszkaniowe, raporty

Blisko co piąty deweloper budując osiedle zwraca szczególną uwagę na jakość życia przyszłych mieszkańców. W obliczu rosnącej konkurencji cenowej o wyborze konkretnej inwestycji może bowiem zadecydować prywatny park, boiska czy nawet jezioro. Takie rozwiązania nie muszą być jedynie domeną drogich projektów. Z okazji początku lipca Home Broker sprawdził na jaką infrastrukturę rekreacyjną można liczyć, decydując się na zakup lokalu na rynku pierwotnym.

Standardem w inwestycjach na rynku pierwotnym są niewielkie patia i place zabaw. W 18% inwestycji można jednak znaleźć znacznie większą infrastrukturę rekreacyjną, która może uprzyjemnić mieszkańcom nie tylko letnie dni – wskazuje badanie przeprowadzone wśród deweloperów przez Home Broker. Wachlarz tego typu rozwiązań jest dość szeroki.

Ochłoda przy prywatnym jeziorze

Szczególnie w upalne dni pożądanym przez mieszkańców rozwiązaniem może być dostęp do wody. Jest to możliwe w przypadku gdańskiego Osiedla nad Jeziorkiem dewelopera EURO STYL. Odnaleźć tam można zagospodarowany taras widokowy tuż nad zbiornikiem wodnym. Przeciętna cena lokalu wynosi 5,6 tys. zł za metr, co jak na warunki Trójmiejskie nie jest kwotą wygórowaną. Zbiornik wodny można też odnaleźć w stołecznej inwestycji Ostoja Wilanów dewelopera Fadesa Polnord. – Budynki zlokalizowane są wokół centralnego jeziorka znajdującego się na obszarze 2 ha – zapewnia Małgorzata Gryc z firmy Fadesa Polnord.

Prywatne parki wchodzą do Polski

Na terenie powyższej inwestycji jest ponadto prywatny park leśny o powierzchni kolejnych 2 ha. Przeciętna cena ofertowa mieszkania w tej warszawskiej inwestycji wynosi 7,4 tys. zł za metr. Prywatny park zaproponował także deweloper Archicom w swojej wrocławskiej inwestycji Olimpia Port, gdzie za mieszkanie trzeba zapłacić 5,7 tys. zł. Pokaźnych rozmiarów tereny zielone znaleźć też można w stołecznym projekcie Mozaika Mokotów (średnia cena ofertowa 9,5 tys. zł za m kw.), Apartamentach Murano (średnia cena ofertowa 14,7 tys. zł za m kw.), Villa Arte (średnia cena ofertowa 7,5 tys. zł za m kw.) i krakowskim Fajnym Domu (średnia cena ofertowa 6,4 tys. zł za m kw.).

Sport to zdrowie

Część deweloperów dba także o aktywny wypoczynek przyszłych mieszkańców. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest boisko. Z tego typu udogodnień będzie można korzystać kupując lokal na przykład w projektach: Ostoja Wilanów, Natura Park, Osiedle Cztery Pory Roku, Olimpia Port, Fajny Dom, Zespół Mieszkaniowy Marcelin, Osiedle nad Jeziorkiem czy Osiedle Nowy Horyzont. Rzadziej na terenie inwestycji znaleźć można siłownię. Z tego typu infrastruktury można korzystać będąc na przykład mieszkańcem wrocławskiego osiedla Cztery Pory Roku lub Olimpia Port. Koszt budowy tego typu obiektu jest bez wątpienia wyższy, ale za to można z niego korzystać przez cały rok.

Omnie Bartosz Turek

Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.