Mieszkanie dla Młodych – tak będzie wyglądał nowy program rządowy

Mieszkanie dla Młodych – tak będzie wyglądał nowy program rządowy
Możliwość komentowania Mieszkanie dla Młodych – tak będzie wyglądał nowy program rządowy została wyłączona, 25/12/2013, przez␣, w␣Headline, MdM, mieszkaniowe, nieruchomości

Mieszkanie dla Młodych to nowy rządowy program, który ma zastąpić Rodzinę na Swoim. Osoby w wieku do 35. lat mogą liczyć na pomoc od państwa w wysokości 10 proc. wartości mieszkania, która jest obliczana według średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 metru kwadratowego na dzień złożenia wniosku, dla danej gminy. Dofinansowanie może wzrosnąć do 15 proc. jeśli wnioskodawca ma przynajmniej jedno dziecko do 18. roku życia lub dziecko uczące się do 25. roku życia. Na kolejne 5 proc. może liczyć osoba, której rodzina w ciągu pięciu lat od złożenia wniosku powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.

W przeciwieństwie do Rodziny na Swoim, gdzie państwo dopłacało do rat kredytowych połowę odsetek, w Mieszkaniu dla Młodych dopłata jest jednorazowa i ma formę wkładu własnego. Z programu mogą skorzystać małżeństwa, single, a także osoby samotnie wychowujące dziecko, pod warunkiem, że nie posiadają jeszcze mieszkania.

Dofinansowanie można uzyskać jedynie do nieruchomości z rynku pierwotnego, w przypadku mieszkania – nie większego niż 75 mkw, a domu – 100 mkw (dla osób z trójką dzieci odpowiednio: 85 i 110 mkw).

Kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych mogą udzielać banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Beneficjenci programu nie mogą sprzedać mieszkania, ani go wynająć przez okres pięciu lat. W przeciwnym razie osoby te będą musiały zwrócić dofinansowanie proporcjonalnie do okresu, który minął od złożenia wniosku.

Sprawdź ceny mieszkań w Polsce

Źródło: gazeta.pl

Photo by Pit1233 (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.