Szczegóły deregulacji w zawodzie pośrednika

Szczegóły deregulacji w zawodzie pośrednika

Początek nowego roku przyniósł zmiany w wykonywaniu m.in zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości. Profesje te będzie można wykonywać bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Jakie zmiany nastąpiły?

Od 1 stycznia 2014 r. zniknął wymóg posiadania licencji zawodowej. Oznacza to, że wystarczy zawarcie umowy o zarząd nieruchomością z właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub podmiotem, któremu przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub podmiotu.

W poprzednim stanie prawnym od osób wykonujących wskazane zawody istniał wymóg niekaralności, posiadania odpowiedniej licencji, posiadania odpowiedniego kierunkowego wykształcenia oraz obowiązek odbycia praktyki zawodowej. Ważne jest to, że przed zmianami strony mogły dochodzić wzajemnych roszczeń jedynie na drodze sądowej.

Ponadto zmieniła się kwestia odpowiedzialności zawodowej, bowiem postępowanie dyscyplinarne będzie toczyć się przed sądami powszechnymi, a nie jak jeszcze do 31 grudnia 2013 – przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

Jakie warunki należy spełnić w 2014 r.?

Od 2014 r. zarówno pośrednicy, jak również zarządcy nieruchomości zobowiązani są do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody, które mogą być wynikiem wynikiem prowadzonej przez nich działalności. Jeżeli pośrednik lub zarządca nieruchomości wykonywać będzie czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, musi się również ubezpieczyć od szkód wyrządzonych przez te osoby. Jednakże podstawowym warunkiem będzie posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz wymóg niekaralności za niektóre rodzaje przestępstw, np. przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Wskazane zawody będą mogły wykonywać osoby, które ukończyły gimnazjum, zatem wymóg dotyczący posiadania wyższego wykształcenia wraz z odbytą praktyką nie będzie już obowiązywać. Ponadto nie będzie już wymagane przesyłanie odpowiednich dokumentów do resortu transportu, gdzie komisja dokonuje weryfikacji danych i w przypadku braku jakichkolwiek zastrzeżeń przekazuje ministrowi wnioski z przeprowadzonych działań, po których minister wydaje stosowną licencję.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązki pośredników nieruchomości oraz prawa i obowiązki ich klientów określa umowa pośrednictwa, która będzie musiała być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

 W kwietniu Sejm uchwalił pierwszą transzę deregulacji dostępu do zawodów, w których wymaga się szczególnych uprawnień. Dotyczy ona 50 profesji. Większość zapisów weszła w życie w lipcu. Ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin deklarował, że celem tej operacji jest rozszerzenie konkurencji rynkowej i ułatwienie dostępu do wielu zawodów. Krytycy wskazywali, że w ten sposób nie uda się osiągnąć deklarowanego celu. Do Sejmu trafiła już druga transza, trwają prace nad trzecią i czwartą. Dzięki kolejnym transzom deregulacji, ułatwiony ma zostać dostęp do około 250 zawodów.

Źrodła:

https://www.infor.pl

https://nieruchomosci.pb.pl

https://www.forbes.pl/

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.