Kupić na kredyt czy wynająć?

Kupić na kredyt czy wynająć?
Możliwość komentowania Kupić na kredyt czy wynająć? została wyłączona, 27/04/2011, przez␣, w␣apartamenty, domy, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, prawo

Kupić na kredyt czy wynająć?

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie”. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Czy lepiej kupić mieszkanie (na kredyt) czy też może jednak wynająć? Pytanie to zadaje sobie prawie każdy, kto zastanawia się nad kupnem mieszkania.

Jeśli kupisz mieszkanie na kredyt, to będziesz co miesiąc spłacać raty tego kredytu. Jeśli wynajmiesz mieszkanie to będziesz co miesiąc płacić wynagrodzenie właścicielowi tego mieszkania. Która z tych kwot jest wyższa? Otóż okazuje się, że obie są niemal identyczne! Przemawia to bardzo silnie za kupnem mieszkania, bo wtedy część pieniędzy przekazywanych bankowi jako spłata kredytu będzie w znacznej części przeznaczone na „budowę” twojej własności (mieszkania). Natomiast w przypadku wynajmu, całe płacone co miesiąc pieniądze bezpowrotnie „przepadną” na rzecz właściciela wynajmowanego przez ciebie mieszkania (będą budować jego, a nie twój kapitał). Szczegóły na ten temat znajdziesz w rozdziale „Kupno na kredyt czy wynajem?” (strona 71).

Jednak nie tylko sprawy finansowe są tu ważne. Odpowiadając sobie na pytanie „kupić na kredyt czy wynająć?” powinieneś wziąć też pod uwagę inne okoliczności. Jak niemal w każdej sprawie, można tu przedstawić argumenty za i przeciw. Argumenty za, to:

–        Kupno mieszkania to nie tylko własny kąt teraz, ale także inwestycja na przyszłość, bo gdy je całkowicie spłacisz będziesz w nim mieszkać za darmo (nie licząc bieżących opłat za prąd, ogrzewanie, wodę, itd.).

–        Po całkowitym spłaceniu kupionego na kredyt mieszkania stanie się ono twoją wyłączną własnością, którą będziesz mógł dowolnie dysponować: sprzedać, wynająć, wziąć pod jego zastaw pożyczkę w banku. Podlegać też będzie dziedziczeniu.

–        Kupione mieszkanie może być źródłem dodatkowych pieniędzy na starość dzięki tak zwanej „odwróconej hipotece” (patrz rozdział „Odwrócona hipoteka” strona 85).

–        Kredyt zaciągnięty w banku na mieszkanie, to najtańszy z istniejących na rynku kredytów.

–        Płacenie co miesiąc rat za mieszkanie zmusi cię do bardziej racjonalnego i przemyślanego gospodarowania twoimi dochodami. Jest ono rodzajem oszczędzania, inwestowania.

–        Z kupionego mieszkania nikt cię nie wyrzuci (pod warunkiem, że będziesz terminowo płacić raty kredytu). Przy wynajmie takiej pewności nie masz, bo właściciel ma prawo w każdej chwili wypowiedzieć ci umowę najmu. Będąc właścicielem mieszkania, zapewniasz więc sobie pewność i stabilizację.

–        Kupione mieszkanie urządzisz tak jak chcesz. Przy mieszkaniu wynajmowanym głos w tej sprawie będzie też mieć jego właściciel. Zresztą w wynajęte mieszkanie i tak nie opłaca się inwestować (na przykład w remont, wymianę okien), bo nie jest twoje i nie wiesz jak długo będziesz w nim mieszkać.

Jednak także i wynajem mieszkania ma swoje zalety (w porównaniu z jego kupnem):

–        Wynajem, to rozwiązanie bardziej elastyczne: łatwiej i taniej się przeprowadzisz jeśli zajdzie taka potrzeba (gdy nie daj Boże stracisz pracę lub znacznie zmniejszą się twoje zarobki) lub tak ci będzie wygodniej (zmienisz pracę, szkołę). Sprzedaż mieszkania i kupno nowego to operacja pracochłonna, kosztowna (obłożona różnymi opłatami) i trwająca zdecydowanie dłużej niż przeprowadzka z jednego wynajmowanego mieszkania do innego.

–        Wybór mieszkania do kupienia, to poważna, a przez to trudna decyzja. Wybieranie mieszkania do wynajęcia jest o wiele łatwiejsze, wymaga mniejszego namysłu, zajmuje mniej czasu, jest mniej stresujące. Wszystko to dlatego, że z wynajmowanego mieszkania (jeśli nie będzie ci pasować) można łatwo i tanio przeprowadzić się do innego.

–        Gdybyś wpadł w poważniejsze długi, w mieszkaniu wynajmowanym nadal będziesz mógł spokojnie mieszkać, podczas gdy mieszkanie kupione (wszystko jedno, spłacone lub nie) może zająć komornik.

–        Przy kupnie mieszkania musisz zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości mieszkania. Natomiast zawarcie umowy najmu w żaden sposób nie obciąża cię podatkowo (podatek musi zapłacić właściciel mieszkania, ale to już nie twoja sprawa).

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.