Kup mieszkanie pod choinkę

Kup mieszkanie pod choinkę

Wraz ze zbliżającym się końcem roku i zmianą przepisów prawa bankowego wiele firm przygotowało specjalne świąteczne oferty. Niektórzy deweloperzy nawiązali nawet współpracuję z bankami, tak by ich klienci mogli zdobyć kredyty na korzystniejszych warunkach.

Zmiana przepisów bankowych powoduje, że zmniejszy się wysokość wnioskowanej kwoty pożyczki i czas jej spłaty. To w konsekwencji może spowodować ograniczony dostęp do kredytów mieszkaniowych. W związku z tym na rynku mieszkaniowym zawrzało.

Co czeka kupujących po nowym roku?

W przyszłym roku trudniej będzie o kredyt hipoteczny na mieszkanie, zwłaszcza w przypadku klientów mniej zarabiających. Wejście w życie nowelizacji rekomendacji S od nowego roku może spowodować spadek zdolności kredytowej o ok. 12 proc. Dotyczyć to będzie zarówno rodziny zarabiającej ok. 7 tys. zł netto miesięcznie, jak i singla o dochodach ok. 3,5 tys. zł netto. Banki w szczególności zwiększą wymogi w stosunku do wnioskodawców ubiegających się o kredyty walutowe – Kredyty mieszkaniowe denominowane w walutach obcych wg Komisji Nadzoru Finansowego na koniec pierwszego półrocza 2011 wynosiły ponad 60 proc. Od zeszłego roku 2010 zauważalny jest wzrost udzielanych kredytów w złotówkach. Pomimo wprowadzanych ograniczeń klienci wciąż poszukują kredytów walutowych. Wiąże się to z odczuwalną różnicą w racie – mówi Mariusz Frątczak, dyrektor regionalny Goldenegg. Żeby dostać kredyt w euro (gdyż frank jest praktycznie nieosiągalny) trzeba będzie legitymować się nieco wyższymi dochodami niż przeciętne. – KNF poprzez wprowadzane obostrzenia w kolejnych rekomendacjach ogranicza dostęp do kredytów walutowych. Pozostaną one jednak na rynku, lecz dostępne będą w większości dla klientów zamożnych – mówi Mariusz Frątczak. Warto również wiedzieć, iż znacznie spadnie stosunek raty do dochodu, a kredyt walutowy nie będzie mógł być zaciągnięty na okres dłuższy niż 25 lat. Dziś rata pożyczkobiorcy w przypadku kredytów walutowych może stanowić nawet 65 proc. jego dochodu. Od nowego roku nie będzie mogło to być więcej niż 42 proc. Do końca tego roku mniej zarabiający kredytobiorcy mają większą szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Przy obecnych założeniach zdolność kredytowa, która została wyliczona w tym roku, może w przyszłym ulec pogorszeniu, lub część osób nie będzie jej miała.

Mieszkania pod choinkę, czyli oferty świąteczne

Wzmożona aktywność osób chcących kupić mieszkanie jeszcze w 2011 roku, zaowocowała licznymi atrakcyjnymi ofertami poznańskich deweloperów. – Pomagamy naszym klientom przejść przez gąszcz kredytowych formalności, tak by ułatwić im zakup wymarzonego mieszkania – mówi Daria Miszczyk, dyr. sprzedaży UWI Inwestycje – We współpracy z bankiem PKO BP opracowaliśmy wyjątkową ofertę kredytową dla klientów UWI Inwestycje S.A. Tylko do końca roku kredytobiorca kupując od nas mieszkanie otrzyma specjalne warunki, na które składa się niższa marża i nawet zerowa prowizja za udzielenie pożyczki w przypadku ubezpieczenia kredytu. Dodatkowo przy zakupie mieszkań w Malcie Nowej UWI oferuje garaże w cenie 8 000 netto – dodaje Daria Miszczyk.

Dla wszystkich tych, którzy nie zdecydowali się jeszcze na kredyt, ale już szukają mieszkania, firma Skaland przygotowała również świąteczną ofertę – Klienci, którzy są zainteresowani nabyciem mieszkania z ogrodem na Osiedlu Świerkowa Polana II, mogą do końca roku zarezerwować sobie wybrany lokal bez ponoszenia opłaty rezerwacyjnej – mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland sp. z o.o.

Do końca tego roku mniej zarabiający kredytobiorcy mają znacznie większą szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Zatem zakup wymarzonego mieszkania pod choinkę może ułatwić i przyspieszyć ich drogę do własnego M.

Tagi:␣
front

Omnie Michał

Absolwent politologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza o specjalnościach marketing polityczny oraz dziennikarstwo. Ponadto studiował na Wydziale Politologii Uniwersytetu Warszawskiego i Universidade Nove de Lisboa w Portugalii. Zajmuje się tematyką deweloperską i materiałów budowlanych

2 komentarze

  1. kaja
    27 grudnia, 2011 16:31

    JA kredytu nie dostałam na święta, bo za późno się za temat wzięłam. Poszłam za to do opena i już wspólnie zaczęliśmy działać. Pomogą mi przeanalizować wszystkie oferty i zoczymy co mi z tego wyjdzie.

  2. Domino
    26 grudnia, 2011 22:12

    Marzy mi się własne mieszkanie. Dobrze zarabiam, ale jednak wciąż na umowę zlecenie. Kto mi da kredyt? Pozostaje wynajmować…