Condohotele zyskują na popularności

Condohotele zyskują na popularności
Możliwość komentowania Condohotele zyskują na popularności została wyłączona, 25/12/2011, przez␣, w␣nieruchomości, porady

Coraz bardziej popularną drogą inwestowania na rynku nieruchomości w naszym kraju stają się tzw. condohotele. Taka stabilna lokata kapitału może być ciekawym pomysłem zwłaszcza w czasie zawirowań na rynkach finansowych.

Zgodnie z koncepcją tego rozwiązania inwestorzy nie muszą kupować całego hotelu, ale tylko pojedyncze jego pokoje. Jest to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o drugim mieszkaniu w miejscowości wypoczynkowej. Wybór takiej opcji pozwala im spędzać urlop przez określoną liczbę dni we własnym lokalu, a jednocześnie przez większą część roku zarabiać na jego najmie. Sama idea nie jest nowa zapoczątkowana została, bowiem już 20 lat temu na Florydzie, skąd w pierwszej kolejności trafiła do Europy Zachodniej głównie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym, a później także do Polski.

W naszym kraju podobnie, jak ma to miejsce zagranicą w większości wypadków przez pierwsze kilka lat właściciel wyodrębnionego lokalu osiąga zagwarantowany, stały dochód. Zapewniona początkowa stopa zwrotu przeważnie znajduje się w przedziale od 5% do 9% przez okres od 2 do nawet 4 lat. Po upływie tego czasu przychody są dzielone pomiędzy właścicieli poszczególnych apartamentów oraz wyspecjalizowaną firmę zarządzającą obiektem. Duże znaczenie dla nabywców poszczególnych lokali ma właśnie fakt, że nie muszą oni poświęcać własnego czasu na zajmowanie się nieruchomością, poszukiwanie najemców, ani bieżące administrowanie.

W najbliższym czasie na zyskowność takiej inwestycji zapewne pozytywnie wpłynie spodziewany wzrost dochodów z turystyki w naszym kraju. Będzie to efektem zbliżających się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Turniej powinien przełożyć się na wzmożony napływ turystów z zagranicy nie tylko w trakcie jego trwania, ale również na co szczególnie liczą hotelarze, już po jego zakończeniu. Tak właśnie działo się w Portugalii, gdzie branża turystyczna rosła jeszcze kilka lat po imprezie. Ponadto należy pamiętać, że na zysk oprócz dochodów z najmu składa się również wzrost wartości posiadanej nieruchomości w czasie.

Trzeba jednak zaznaczyć, że taki pomysł na lokatę kapitału oprócz zalet posiada też pewne mankamenty. Po upływie kilku pierwszych lat zwrot z inwestycji będzie zależał już tylko od obłożenia danego obiektu. W związku z tym bardzo duże znacznie ma tutaj fachowość firmy zarządzającej całym obiektem, gdyż to ona odpowiada za relacje z najemcami, co bezpośrednio przekłada się na przychody. Poza tym ważnym wyznacznikiem opłacalności inwestycji w condohotele są odpowiednia lokalizacja oraz warunki pogodowe. W naszej szerokości geograficznej nie można spodziewać się zysków porównywalnych do tych osiąganych w krajach śródziemnomorskich, gdzie sezon turystyczny jest znacznie dłuższy. Idąc tym tropem lepszym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w obiekty położone w kurortach górskich, gdzie wzmożony ruch występuje dwa razy do roku, niż nad morzem. W zimie można tam liczyć na turystów zainteresowanych białym szaleństwem, a w lecie na osoby uprawiające turystykę pieszą, bądź też wyczynową.

W chwili obecnej jednak Polacy mają już możliwość takiej lokaty kapitału, przykładem może być firma Zdrojowa Invest, która realizuje projekt w Szklarskiej Porębie. Poza tym rodzime przedsiębiorstwa dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami oferują także możliwość nabycia apartamentu choćby na Cyprze, gdzie liczba słonecznych dni w ciągu roku przekracza nieraz nawet 320.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.