Koszty wykończenia mieszkania

Koszty wykończenia mieszkania
Możliwość komentowania Koszty wykończenia mieszkania została wyłączona, 07/06/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, prawo

O jakich kosztach i terminach można mówić w przypadku wykańczania lokalu przez właściciela? Doprowadzenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. ze stanu deweloperskiego do stanu „pod klucz” kosztować może 25,7 tys. zł netto gdy prace zlecone zostaną zewnętrznej firmie, w czym 17,4 tys. zł netto kosztowałyby materiały wykończeniowe. Przyjęliśmy popularny standard wykończenia, a co za tym idzie relatywnie tanie materiały. Zakres robót zawiera rozwiązania charakterystyczne dla większości deweloperskich ofert wykończenia w stanie „pod klucz”, a więc:

1)      Nałożenie gładzi na ściany wraz z malowaniem,

2)      Położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach,

3)      Położenie glazury w kuchni i łazience,

4)      Instalacja gniazd i włączników elektrycznych,

5)      Zamontowanie baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny,

6)      Zamontowanie drzwi wewnętrznych płytowych wraz z ościeżnicami,

Koszt wykończenia metra mieszkania można więc oszacować na 556 zł brutto (515 zł netto) w przypadku zlecenia robót firmie. Wtedy obowiązywałaby bowiem 8-proc. stawka VAT. W przypadku zakupu materiałów wykończeniowych na własną rękę liczyć się należy z podstawową 23-proc. stawką podatku od towarów i usług. Fiskus pozwala na limitowane odzyskanie różnicy między obiema w/w stawkami. Ponadto w przypadku wykańczania mieszkania samodzielnie konieczny może okazać się także zakup lub wypożyczenie sprzętu. Można więc oszacować, że na wykonaniu prac samodzielnie można więc zaoszczędzić około 25% kosztów.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu oczekiwania na wykończenie lokalu. Nawet zlecając tę usługę firmom należy liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi na poszukiwaniu materiałów wykończeniowych, samych wykonawców, a następnie ich nadzorowaniu. –Decydując się na wykończenie mieszkania kupionego na rynku pierwotnym należy zarezerwować na tę operację około 2 miesiące – podsumowuje Artur Wach, dyrektor regionalny Home Broker. W wielu przypadkach może się więc okazać, że deweloperzy są w stanie mieszkanie wykończyć szybciej i taniej. Każdy przypadek należy   rozpatrywać indywidualnie.

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.