Jakie skutki dla rynku nieruchomości niesie zmiana kwoty wkładu własnego?

Jakie skutki dla rynku nieruchomości niesie zmiana kwoty wkładu własnego?
Możliwość komentowania Jakie skutki dla rynku nieruchomości niesie zmiana kwoty wkładu własnego? została wyłączona, 06/11/2015, przez␣, w␣Headline, kredyty, MdM, mieszkania, mieszkaniowe

Od stycznia 2016 r. wkład własny przy zakupie mieszkania na kredyt będzie wynosił 15%, a w 2017 r. aż 20%. To dość spore obciążenie dla kredytobiorców. Wkład własny jest jednak rzeczą konieczną, która ma zabezpieczać interesy zarówno banków, jak i kredytobiorców.

W polskich warunkach poziom oszczędności młodych Polaków jest bardzo niski, więc autorzy Rekomendacji S stworzyli bufor, dzięki któremu będzie można dalej stosować 10% wkładu własnego, a resztę będzie można ubezpieczyć. Bezpieczeństwo rynku wymaga, aby był wkład własny, a fakt, że brakującą kwotę będzie można ubezpieczyć nie spowoduje załamania na rynku pierwotnym i wtórnym – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości. W IV kwartale przewiduje się rekordową sprzedaż na rynku nieruchomości, ruch na tym rynku jest już zauważalny.

Źródło: bankier.pl

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.