Projekt ograniczający obrót ziemią rolną wejdzie w życie?

Projekt ograniczający obrót ziemią rolną wejdzie w życie?
Możliwość komentowania Projekt ograniczający obrót ziemią rolną wejdzie w życie? została wyłączona, 12/01/2016, przez␣, w␣działki, grunty, Headline, inwestycje, prawo, publiczne, rolne

Projekt ograniczający obrót ziemią rolną zakłada, że handel państwową ziemią zostanie wstrzymany przez kolejne pięć lat. Ma on dotyczyć jednak nie tylko ziemi państwowej, ale i gruntów prywatnych.

Ministerstwo Rolnictwa uważa, że główną formą zagospodarowania ziemi rolnej powinna być jej dzierżawa. Propozycja ta ma chronić ziemię przed wykupywaniem jej przez potencjalnych nabywców z zagranicy i z Polski, którzy nie są rolnikami indywidualnymi. Projekt przewiduje, że nabywcami państwowych gruntów mogą być wyłącznie rolnicy indywidualni, czyli ten kto posiada odpowiednie kwalifikacje i pracuje w gospodarstwie rolnym. Przez 10 lat od dnia kupna ziemi nabywca nie będzie jej mógł znowu sprzedać.

Niezastosowanie się do powyższych będzie skutkowało przejęciem ziemi przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Ustawa ma wejść w życie 30 kwietnia.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

źródło: gazetaprawna.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.