Jak prawidłowo wycenić nieruchomość?

Jak prawidłowo wycenić nieruchomość?
Możliwość komentowania Jak prawidłowo wycenić nieruchomość? została wyłączona, 17/08/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Wycena nieruchomości nie należy do najłatwiejszych rzeczy na świecie. Zarówno sprzedający, jak i poszukujący mają inne wyobrażenia na myśl o cenie danego domu czy mieszkania. W tym artykule podpowiemy co zrobić, by prawidłowo wycenić nieruchomość i czym się posiłkować, żeby nie popełnić przy tym błędu.

Wycena nieruchomości

Aby mieć stuprocentową pewność co do prawidłowości wyceny nieruchomości, można zatrudnić wykwalifikowanego rzeczoznawcę, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami rzędu kilkuset złotych. Jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, ponieważ operat szacunkowy nieruchomości jest potrzebny przy pozyskaniu kredytu hipotecznego, egzekucji z nieruchomości, podziale majątku i w kilku innych sytuacjach, w których nieruchomość staje się elementem głównego zainteresowania.

Osoby, które chcą po prostu sprzedać swoją nieruchomość mogą wycenić ją na podstawie tego, jak prezentują się ceny nieruchomości w podobnym stanie w najbliższej okolicy i jest to stosunkowo częste zjawisko. Pytanie tylko, czy jest ono właściwe? Wbrew pozorom każda nieruchomość jest wyjątkowa. Rok budowy, metraż, typ budownictwa, stan klatki schodowej w przypadku mieszkania, stan ogrodu oraz dojazd do posesji w przypadku domu lub działki, przebyte remonty i renowacje oraz ogólny stan estetyczny i techniczny wnętrz mają ogromny wpływ na ostateczną cenę danej nieruchomości.

Bardzo często oferty wystawiane przez osoby sprzedające są zawyżone nie tylko z nadzieją na to, że nieruchomość sprzeda się za kwotę przewyższającą jej wartość, ale także dlatego, że naturalnym elementem procesu sprzedaży oraz kupna są negocjacje.

Z zawyżonymi cenami spotykamy się głównie wtedy, kiedy sprzedającemu nie zależy na czasie i może pozwolić sobie na dowolny wybór kupującego oraz ostatecznej ceny.

Inaczej sprawa ma się w przypadku osób, którym zależy na szybkim pozbyciu się danej nieruchomości. Wtedy sprzedający nie tylko jest gotów zgodzić się na cenę rynkową, ale także niższą, co pomoże mu rozwiązać swoje problemy, ale jednocześnie kupujący otrzyma nieruchomość w atrakcyjnej cenie, na czym mu najczęściej bardzo zależy.

Jak oszacować wartość nieruchomości?

Jeśli jesteś osobą poszukującą, najszybszą oraz najtańszą formą wyceny nieruchomości będzie skorzystanie z internetowego kalkulatora. Takie, często darmowe, narzędzie przedstawi orientacyjną cenę, którą powinieneś zapłacić za dane mieszkanie na podstawie wpisanych wartości, takich jak metraż, lokalizacja, standard czy udogodnienia. 

Wycena nieruchomości przy sprzedaży

Wyceniając własną nieruchomość można oczywiście posłużyć się internetowym kalkulatorem, jednak warto mimo wszystko skorzystać z usługi rzeczoznawcy. Dlaczego? Określając stan swojego mieszkania czy domu, jego standard czy stan techniczny możemy czasami być po prostu nieobiektywni i wycenić go na znacznie więcej, niż powinniśmy, nawet przy uwzględnieniu marginesu na negocjacje. 

Przy współpracy z agencją nieruchomości, doradca chłodnym okiem oceni faktyczny stan lokalu i znacznie lepiej wyceni daną nieruchomość.

—————————————————————————————

Bracia Strzelczyk Nieruchomości

Najbardziej rozpoznawalna agencja nieruchomości w Warszawie działająca na warszawskim rynku od 1986 r. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Swój sukces zawdzięcza silnemu zespołowi agentów, dla których nieruchomości to prawdziwa pasja. Niezmiennie stawia na jakość i skuteczność świadczonych usług oraz na pełną przejrzystość współpracy z klientami. www.strzelczyk.pl

Omnie Katarzyna Maciak