Ile zapłacimy za marzenia?

Ile zapłacimy za marzenia?

Zakup domu o powierzchni do 200 metrów kwadratowych to wydatek minimum  pół miliona złotych. We Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu jest to około 700 tys., a w stolicy już milion.

W większości miast ceny domów są porównywalne do zeszłorocznych lub nieco niższe (wyjątek Kraków i Katowice). Koszty zakupy domu pozostają stosunkowo stabilne w porównaniu z cenami mieszkań. Wynika to przede wszystkich z innych zależności między podażą i popytem. Nowych domów jednorodzinnych, w granicach miast, buduje się naprawdę niewiele, przede wszystkim ze względu na wysokie ceny gruntów. W największych polskich aglomeracjach niezwykle trudne i kosztowne jest zrealizowanie marzenia i wybudowanie domu na działce większej niż 500 m2.

Mimo tych uwarunkowań, w najbliższych miesiącach możemy raczej spodziewać się dalszego spadku cen, także domów, ze względu na kolejną falę kryzysu, którą rynek nieruchomości z pewnością odczuje.

Źródło: www.szybko.pl

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

2 komentarze

  1. iga
    25 października, 2011 18:48

    Ja już dosyć długo się przymierzam do kupna domu, ale nie jest łatwo znaleźć inwestycję, którą pokocha się od pierwszego zobaczenia. Jedyne co mnie zachwyciło dotychczas to osiedle domów Villania, lecz widziałam je tylko w internecie, wiec do końca nie mam zdania wyrobionego. W weekend wybieramy się tam z rodziną i mam szczerą nadzieję, że efekt będzie taki jak w wizualizacji.

  2. domino
    24 października, 2011 13:11

    niech spadają ceny jak najprędzej. Przymierzam się do kupna domu pod Warszawą. Problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Może ktoś zna jakieś? Mam dwójkę dzieci, więc ważne jest też dla mnie miejsce z placem zabaw i zielenią.