Ile lat mają polskie budynki mieszkaniowe?

Ile lat mają polskie budynki mieszkaniowe?
Możliwość komentowania Ile lat mają polskie budynki mieszkaniowe? została wyłączona, 21/05/2014, przez␣, w␣Headline, miasta, mieszkaniowe, nieruchomości

Eksperci Lion’s Bank zebrali dane na temat wieku polskich budynków mieszkalnych. Założono, że mieszkania zbudowane przed 1971 r. to głównie kamienice, zbudowane między 1971-1988 r. to wielka płyta, a te zbudowane po 1989 r. to budownictwo współczesne.

W ten sposób obliczono, że w Katowicach i Łodzi ponad połowa nieruchomości to kamienice, a mniej niż 10 proc. stanowią nowe budynku. Z kolei w miastach takich jak Białystok i Olsztyn kamienice stanowią zaledwie jedną czwartą, natomiast ponad jedna trzecia budynków jest stosunkowo młoda.

Krajowa średnia dla budynków mieszkaniowych wynosi 50 lat. Według Warszawskiego Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa budynek ze ścianami murowanymi lub z żelazobetonu powinien przetrwać ok. 150 lat, o 30 lat krócej przydatne są nieruchomości ceglano-drewnianych, a o 50 lat – drewniane. Wynika więc z tego, że przeciętny polski dom jest stosunkowo młody.

Zapoznaj się z aktualnymi cenami domów i mieszkań w Warszawie

Źródło: forsal.pl

Photo by Rado-NDM (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.