Gdańsk – dzielnice na nie

Gdańsk – dzielnice na nie
Możliwość komentowania Gdańsk – dzielnice na nie została wyłączona, 24/09/2012, przez␣, w␣Gdańsk, mieszkaniowe, raporty
Już po raz trzeci doradcy Metrohouse wytypowali najmniej popularne dzielnice Gdańska.

Zadaniem doradców Metrohouse z Trójmiasta było wskazanie rejonów Gdańska, które są przez klientów najczęściej odrzucane przy wyborze mieszkania. W praktyce oznacza to, że nie są zainteresowani otrzymywaniem informacji na temat pojawiających się w tych lokalizacjach ofert. Powody takiej segmentacji rynku są różne – począwszy od osobistych upodobań skupiających się na określonym rejonie miasta, aż po nieodłączne dla każdego lokalnego rynku stereotypy, które mniej lub bardziej słusznie funkcjonują w lokalnych społecznościach. W tym roku ranking lokalizacji o najwyższym wskaźniku odrzuceń wygrywają ex aequo Nowy Port i Orunia Dolna, które wyprzedzają Stogi, Przeróbkę i Rudniki.

Na pocieszenie zwycięzcom antyrankingu pozostaje fakt, że w porównaniu do zeszłego roku zmniejsza się odsetek agentów deklarujących brak zainteresowania tymi rejonami Gdańska (66 proc. odrzuceń). W przypadku Nowego Portu spadek ten wynosi 7 pkt. proc., a przy Oruni Dolnej 2 pkt. proc. Uzasadnienia takiego wyboru każdego roku zbytnio się nie różnią. Doradcy Metrohouse twierdzą, że wysoki wskaźnik odrzuceń jest pochodną ugruntowanej od lat opinii o tych rejonach miasta. Kupujący mieszkania zwracają większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a sama estetyka wielu miejsc w obu lokalizacjach nie sprawia wrażenia bezpiecznej okolicy. Nie bez znaczenia jest też niski standard mieszkań do sprzedaży w tych okolicach.

Nowością w czołówce antyrankingu są Stogi, które otrzymały 58 proc. odrzuceń. To wynik gorszy od zeszłorocznego aż o 17 pkt. proc. Ankietowani doradcy tłumaczą brak popularności wśród gdańszczan utożsamianiem tego miejsca z blokowiskiem oraz ciągnącymi się za osiedlem historiami z kronik kryminalnych. Nawet niepowtarzalne położenie geograficzne tego miejsca i liczne walory turystyczne nie są w stanie zachęcić do masowego nabywania mieszkań w tych miejscu.

Z kolei coraz lepsze notowania są dziełem Przeróbki, która choć nadal znajduje się w czołówce antyrankingu, to wynik wskazuje, że sytuacja nieco się zmienia (obecnie 42 proc. odrzuceń wobec 64 proc. rok temu). Natomiast czołówkę antyrankingu zamykają Rudniki (33 proc. odrzuceń). W tym przypadku słabe zainteresowanie osiedlem jest uwarunkowane przemysłowym charakterem okolic.

Wśród lokalizacji, które nie zostały wymienione przez doradców znalazły się m.in. Chełm, Oliwa, Starówka, Wrzeszcz, Zaspa, Żabianka i Siedlce. Oznacza to, że osoby poszukujące mieszkań chętnie oczekują na oferty sprzedaży z tych rejonów.

Tagi:␣
front

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.