Ekskluzywne umowy pośrednictwa

Ekskluzywne umowy pośrednictwa
2 komentarze, 08/07/2011, przez␣, w␣porady, prawo

Osoby noszące się z zamiarem sprzedaży swojej nieruchomości, stają przed dylematem czy sprzedawać bezpośrednio, a jeśli we współpracy z pośrednikiem, to w jakiej formie współpracę tę nawiązać.

Coraz więcej biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oferuje sprzedającym współpracę w oparciu o umowy ekskluzywne, zwane także umowami na wyłączność. Przez klauzulę wyłączności należy rozumieć, że zamawiający powierza pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości tylko jednemu pośrednikowi.

Umowy na wyłączność są umowami otwartymi. Otwartość tych umów polega na tym, że pośrednik współpracujący z zamawiającymi otwiera się na współpracę z wszystkimi podmiotami biorącymi udział w kupnie, sprzedaży, najmie czy zamianie nieruchomości. Nie jest to teza rewolucyjna, jest to stwierdzenie faktu.

Jest to najnowocześniejsza forma pracy biur nieruchomości, najbardziej przyjazna sprzedającym. Ta forma współpracy zalecana jest przez ministra Infrastruktury, Polską Federację Rynku Nieruchomości, regionalne Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, także inne organizacje zrzeszające pośredników.

Wiele biur nieruchomości oparło swoją działalność tylko w oparciu o tzw. umowy ekskluzywne. Zasadą jest korzystanie tych biur z narzędzi stworzonych przez pośredników – systemów MLS (systemów wielokrotnego oferowania nieruchomości) www.mls.org.pl. Oferty zamieszczane w MLS-ie eksportowane są do najnowszego narzędzia, jakim jest ogólnopolski portal FAGORA.PL www.fagora.pl. Na platformie tej umieszczane są tylko oferty na wyłączność, sprawdzone i aktualne.

Oto korzyści dla zamawiających:

 • szybka sprzedaż nieruchomości;
 • reprezentowanie tylko i wyłącznie jednej strony transakcji przez jednego pośrednika;
 • profesjonalna obsługa, nieruchomość zostanie szczegółowo opisana i udostępniona wszystkim użytkownikom Internetu;
 • nieruchomość może być proponowana do sprzedaży przez pośredników kilkuset biur jednocześnie;
 • sprzedaż poprzez system MLS NIERUCHOMOŚCI likwiduje potrzebę odwiedzania wielu biur nieruchomości, wypełniania wielu formularzy i podpisywania wielu umów;
 • zamawiający nie musi wielokrotnie opowiadać o nieruchomości i pokazywać jej kolejnym pośrednikom, osobom pracującym pod nadzorem pośredników;
 • ·oszczędność czasu dla sprzedającego jednocześnie zwiększając jego bezpieczeństwo (dane osobowe są przekazywane tylko i wyłącznie jednemu biuru nieruchomości);
 • pośrednicy – uczestnicy systemu MLS NIERUCHOMOŚCI stosują najnowocześniejsze techniki i narzędzia pracy;
 • zamawiający współpracując tylko i wyłącznie z jednym pośrednikiem, pozwala mu lepiej poznać swoje oczekiwania i samą nieruchomość. To z kolei skutkuje bardziej efektywną pracą pośrednika;
 • pośrednicy mają obowiązek skrupulatnego weryfikowania potencjalnych klientów kupujących;
 • pośrednicy działający w systemie MLS NIERUCHOMOŚCI pracują zawsze zgodnie z prawem, min. ustawą o gospodarce nieruchomościami, standardami zawodowymi, mają obowiązek stale podnosić swoje kwalifikacje, posiadają licencję zawodową i ubezpieczenie OC, podlegają wnikliwej kontroli zawodowej pod względem przestrzegania standardów zawodowych i zasad etyki zawodowej;
 • głównym zadaniem pośrednika wobec zamawiającego jest zapewnienie profesjonalnej obsługi oraz bezpieczeństwa transakcji. Zamawiający ma pewność, że Jego nieruchomość będzie umieszczana na większości najchętniej odwiedzanych portali internetowych, np. szybko.pl, także na łamach prasy;
 • możliwość stosowania nietypowej reklamy i jej różnych form, a przez to zwiększenie prawdopodobieństwa sprzedaży.

System MLS NIERUCHOMOŚCI zawiera tylko aktualne i sprawdzone pod względem prawnym, technicznym oraz najbardziej zbliżone do cen rynkowych oferty biur nieruchomości, które zawarły z zamawiającymi ekskluzywne umowy pośrednictwa.

Warunkiem koniecznym do sprzedaży nieruchomości w systemie MLS NIERUCHOMOŚCI jest podpisanie ekskluzywnej umowy pośrednictwa, dzięki której wybrane biuro nieruchomości jest biurem wiodącym przy dokonywaniu transakcji sprzedaży, najmu, zamiany nieruchomości, zarówno w kontaktach z innymi biurami jak i potencjalnymi kupującymi.

System MLS NIERUCHOMOŚCI jest wzorowany na amerykańskich i zachodnioeuropejskich rozwiązaniach, cechujących się najwyższą skutecznością i profesjonalizmem z uwzględnieniem różnic wynikających z prawa i odmienności rynku polskiego.

Biura nieruchomości proponujące zamawiającym współprace w oparciu o umowy na wyłączność dysponują narzędziami sprzedaży i reklamy, do których nie mają dostępu użytkownicy Internetu sprzedający nieruchomości w sposób bezpośredni.

Właściciel sprzedający nieruchomość musi dzielić swój czas na poszukiwanie kupujących, pracę zawodową, życie rodzinne, towarzyskie itp. Pośrednik, na potrzeby promocji swoich ofert może wykonać film reklamowy nieruchomości, dzięki czemu oferta jest bardziej interesująca, do minimum ograniczana jest ilość wizyt w sprzedawanym mieszkaniu.

Dzięki umowom ekskluzywnym i naszej pracy osiągniecie Państwo PRESTIŻ, ZYSK, WYGODĘ i BEZPIECZEŃSTWO.

Tagi:␣
front

Omnie Józef Bieńkowski

Biuro Nieruchomości Bieńkowski proponuje Państwu profesjonalną współpracę w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jesteśmy członkiem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (www.pfrn.pl), zrzeszonym w Warszawskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (www.wspon.org.pl) i aktywnym uczestnikiem systemu MLS NIERUCHOMOŚCI.

2 komentarze

 1. elżbieta
  12 lipca, 2011 8:17

  Dobrze, że poruszana jest kwestia umów na wyłączność, ponieważ ludzie unikają ich jak ognia. Głównym argumentem jest fakt – że będą mieli związane ręce i nie będą mogli sami sprzedawać. Po pierwsze, jeśli się decydujemy na korzystanie z usług pośrednika to powinna to być przemyślana decyzja.To tak jak np.: nie umiemy grać na giełdzie a chcemy zainwestować pieniądze to idziemy do doradcy finansowego. Nie wiemy jak przeprowadzić bezpiecznie transakcje nieruchomości – idziemy do pośrednika. Nikt nie jest przecież omnibusem. Ktoś zna się na kredytach, ktoś na tworzeniu programów komputerowych a ktoś jest fachowcem od obracania nieruchomościami.
  Po drugie :Umowa na wyłączność – nie wiedzieć czemu tak dziwnie nazwana przez autora „ ekskluzywną umową pośrednictwa” jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Tak naprawdę to klient nie ma : ”związanych rąk”. Jego oferta jest obsługiwana nawet i przez kilkadziesiąt biur pośrednictwa z tym, że informacja i to rzetelna pochodzi z jednego źródła. Agencja obsługująca : dzieli się nią z innymi agencjami pracującymi we wspomnianym systemie MLS i jest to szybka i skuteczna droga informacji niż „na około” przez odwiedzanie kilkunastu agencji, powielanie informacji ze skutkiem wątpliwym – później widzi się swoją nieruchomość na kilkunastu portalach każda w innej cenie i z innym opisem i człowiek nagle dowiaduje się , że ma do sprzedania 3- pokojowe mieszkanie a nie tak jak jest faktycznie 2-pokojowe… Także rada dla wszystkich zdecydowanych na korzystanie usług biura pośrednictwa ( najlepiej sprawdzonego ) – nie bójcie się umów na wyłączność!

 2. elżbieta
  11 lipca, 2011 20:50

  Dobrze, że poruszana jest kwestia umów na wyłączność, ponieważ ludzie unikają ich jak ognia. Głównym argumentem jest to, że będą mieli „związane ręce” i nie będą mogli sami sprzedawać. Po pierwsze, jeśli się decydujemy na korzystanie z usług pośrednika to powinna to być przemyślana decyzja. To tak jak np.: nie umiemy grać na giełdzie a chcemy zainwestować pieniądze to idziemy do maklera. Nie wiemy jak przeprowadzić bezpiecznie transakcje nieruchomości – idziemy do pośrednika. Nikt nie jest przecież omnibusem. Ktoś zna się na kredytach, ktoś na tworzeniu programów komputerowych a ktoś jest fachowcem od obracania nieruchomościami. Po drugie : Umowa na wyłączność, nie wiedzieć czemu tak dziwnie nazwana przez autora „ekskluzywną umową pośrednictwa” jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Tak naprawdę to klient nie ma : „związanych rąk”. Jego oferta jest obsługiwana nawet i przez kilkadziesiąt biur pośrednictwa z tym, że informacja i to rzetelna pochodzi z jednego źródła. Agencja obsługująca : dzieli się ofertą z innymi agencjami pracującymi we wspomnianym systemie MLS i jest to szybka i skuteczna droga informacji niż „droga na około” przez odwiedzanie kilkunastu agencji, powielanie informacji ze skutkiem wątpliwym gdzie później widzi się swoją nieruchomość na kilkunastu portalach każda w innej cenie i z innym opisem i człowiek nagle dowiaduje się , że ma do sprzedania 3- pokojowe a nie 2-pokojowe mieszkanie.. Także rada dla wszystkich zdecydowanych na korzystanie z usług biura pośrednictwa ( najlepiej sprawdzonego ):nie bójcie się umów na wyłączność!