Chiński rząd nieskuteczny w zbijaniu cen

Chiński rząd nieskuteczny w zbijaniu cen
Możliwość komentowania Chiński rząd nieskuteczny w zbijaniu cen została wyłączona, 18/07/2011, przez␣, w␣Azja, raporty, świat

W 67 na 70 monitorowanych przez rząd chińskich miastach, w czerwcu, wzrosły ceny nowych domów. W Pekinie i Szanghaju zwyżka w skali roku przyspieszyła w porównaniu z poprzednim miesiącem. W Pekinie wzrost wyniósł 2,2% wobec 2,1% w maju, a w Szanghaju zwyżka sięgnęła 2,2% wobec 1,4% miesiąc wcześniej. Tym samym znów odradzają się obawy, że walka chińskich władz ze wzrostem cen na rynku nieruchomości jest mało skuteczna. Uzasadnia to oczekiwania na dalsze kroki mające ograniczać ruch cen mieszkań w górę. Walce z tym zjawiskiem szkodzi wysoka inflacja, która skutkuje ujemnymi realnymi stopami procentowymi i skłania do poszukiwania bardziej rentownych lokat kapitału niż oszczędzanie w banku. Jednocześnie ujemne realne stopy procentowe obniżają koszt finansowania zakupu nieruchomości. W tych warunkach nie dziwi, że chińskie władze wprowadzają w mniejszych miastach, które notują najszybszy wzrost cen, ograniczenia dotyczące liczby mieszkań, jakie może kupić jedna rodzina.

Źródło: Home Broker Daily Photo by Craig Nagy (CC-BY)

Tagi:␣
adutorfront

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.