Akcja wentylacja

Możliwość komentowania Akcja wentylacja została wyłączona, 30/08/2012, przez␣, w␣porady

Brak wymiany powietrza w mieszkaniu skutkuje zbyt wysokim poziomem wilgotności. Ma ona wpływ na rozwój grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia mieszkańców oraz działają niszcząco na konstrukcję domu. Najlepszą formą ochrony ścian elewacyjnych przed działaniem wilgoci jest prewencja.

 

Wilgoć przedostaje się do domu z zewnątrz wraz z powietrzem, przenosi się z gruntu lub wynika z nieszczelności instalacji . Produkują ją też sami mieszkańcy między innymi podczas takich czynności jak pranie czy gotowanie. Przy temperaturze ok. 20 °C optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić 30-65%. Gdy wilgoci jest więcej, powstają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Może to powodować złe samopoczucie mieszkańców, objawiające się bólem głowy, podrażnieniem skóry, gardła, czy alergią. Z kolei grzyby na ścianie mogą przyczynić się do gnicia drewna, odpadania tynków czy korozji stali.

Powody do niepokoju

Kiedy na ścianach i podłogach pojawią się zacieki, białe wykwity solne, a w powietrzu będzie unosił się charakterystyczny zapach stęchlizny – na interwencję może być już za późno. Oznacza to że budynek jest bardzo zawilgocony. Niepokój powinny wzbudzić długotrwale zaparowane okna, lustra, odklejające się tapety, pęczniejące drewniane meble i podłogi, niewysychające ręczniki, para wodna skroplona na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotów. Są to sygnały, że pomieszczenia nie są właściwie wentylowane, ocieplone i ogrzewane. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że para wodna gromadzi się także w miejscach niewidocznych, takich jak wnętrza ścian, stropów i dachu. Wnikanie wilgoci w te miejsca powoduje stopniowe niszczenie konstrukcji budynku.

Usuwanie skutków

Obecność wilgoci w domu jest zazwyczaj efektem niewłaściwie wykonanej hydroizolacji. Problemy mogą się pojawić także ze względu na nieodpowiedni montaż instalacji wodno – kanalizacyjnej czy z powodu uszkodzonych rynien. Wilgoć może pojawić w przestrzeni pomiędzy okładziną  a izolacją termiczną w wyniku działania wód opadowych oraz kondesacji pary wodnej na skutek obniżenia się temperatury poniżej punktu rosy. Aby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczeń, należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Można to osiągnąć przy pomocy wentylacji grawitacyjnej, do której zaliczają się między innymi specjalne otwory w drzwiach czy nawiewniki montowane w ścianach.

Suchy dach nad głową

Prewencja jest najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z wilgocią. Podczas budowy domu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wykonanie dachu. Brak wentylacji może doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia, a to z kolei mogłoby degradować w szybkim tempie jego konstrukcję. Dla zapewnienia wentylacji dachu niezbędne są otwory wlotowe w okapie i wylotowe w kalenicy. W dachu wykończonym podbitką zostawia się w tym celu szczeliny, bądź  w samej podbitce montuje się odpowiednią liczbę listew wentylacyjnych ze szczelinami i specjalnymi kratkami wentylacyjnymi. Potrzeba ich mniej, gdy mamy do czynienia z dachem pokrytym dachówką ceramiczną lub cementową – taki dach zapewnia większą wentylację naturalną.

Wentylacja elewacji

Podobnie, gdy decydujemy się na wykończenie elewacji z okładzin wykonanych z tworzywa sztucznego, należy pamiętać o wentylacji.  – W systemie elewacyjno-podbitkowym Beltecto  cyrkulację powietrza  realizować można na dwa sposoby.  Pierwszym rozwiązaniem jest zastosowanie deski wentylacyjnej, w której znajdują się szczeliny zapewniające swobodny przepływ powietrza. Deski wentylacyjne montuje się w dolnej i oraz górnej części pola elewacji, aby zapewnić równomierne wentylowanie całej powierzchni od strony ściany. Alternatywą jest umieszczenie kratek wentylacyjnych w każdym polu pomiędzy łatami i w tym samym układzie jak deski wentylowane.  – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Szczelina wentylacyjna powstaje poprzez zastosowanie łat o odpowiednich wymiarach, które tworzą jednocześnie ruszt do mocowania desek. Pamiętać należy o zabezpieczeniu warstwy izolacji termicznej od wilgoci poprzez stosowanie folii paraizolacyjnej.

 

Utrzymująca się w ścianach wilgoć stwarza sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów, glonów i pleśni. Jej obecność obniża też izolacyjność cieplną ściany, co przekłada się na większe zużycie energii grzewczej. Szczególnie ściany elewacyjne są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych. Dlatego już na etapie projektowania domu powinno się przyjąć takie rozwiązania, które ograniczą możliwość wystąpienia zawilgocenia do minimum.

 

 

Omnie Plastivan

Plastivan Polska jest oddziałem belgijskiej firmy, która od ponad 40 lat zajmuje się produkcją i dystrybucją profili budowlanych i wykończeniowych z PVC do rozmaitych zastosowań. Na polskim rynku firma działa od 1993 roku. Produkty Plastivanu powstają na nowoczesnych liniach produkcyjnych, przy użyciu materiałów najwyższej jakości. Plastivan zaopatruje przede wszystkim firmy zajmujące się dystrybucją materiałów wykończeniowych oraz hurtownie budowlane. Współpracuje również z firmami wykonawczymi.