Z agencją czy bez agencji?

Z agencją czy bez agencji?
Możliwość komentowania Z agencją czy bez agencji? została wyłączona, 09/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, mieszkania, mieszkaniowe, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Zamiast samodzielnie szukać mieszkania, możesz wynająć agencję nieruchomości. Wykona ona wtedy następujące czynności:

–        Poprosi cię o dokładne określenie, jakiego mieszkania poszukujesz.

–        Przeszuka własną bazę danych z mieszkaniami na sprzedaż, a także przejrzy znajdujące się w internecie ogłoszenia i przekaże ci (e-mailem, telefonicznie lub podczas spotkania) informacje o mieszkaniach, które spełniają twoje wymagania.

–        Będzie ci pokazywać mieszkania, które cię wstępnie zainteresowały.

–        Będzie śledzić rynek i gdy pojawią się na nim jakieś nowe, interesujące dla ciebie, oferty sprzedaży, to szybko cię o nich poinformuje.

–        Pomoże ci w sfinalizowaniu transakcji u notariusza.

Zanim agencja przekaże ci pierwszy adres mieszkania spełniającego twoje wymogi – zechce, abyś podpisał z nią odpowiednią umowę. Poproś ją o wcześniejsze udostępnienie tekstu umowy, abyś mógł ewentualnie negocjować niektóre jej punkty. Szczegóły na temat umowy z agencją znajdziesz w dwóch poprzednich rozdziałach.

Wynajęcie agencji nieruchomości, aby szukała dla ciebie mieszkania do kupna i obsługiwała późniejszą transakcję ma (jak wszystko) wady i zalety. Wady tego rozwiązania są następujące:

–        Agencja zarobi tylko wówczas, gdy kupisz wyszukane przez nią mieszkanie. Jeśli do transakcji nie dojdzie, nie dostanie nic. Dlatego będzie usilnie dążyć, aby do transakcji doszło. Nie będzie więc w jej ekonomicznym interesie informowanie cię o wadach interesującego cię mieszkania, a raczej eksponowanie jego zalet, by zachęcić cię do kupna. Będzie się w tej dziedzinie zachowywać dokładnie tak jak właściciel mieszkania. Będzie dbać o jego, a nie o twój interes. To oczywisty minus.

–        Współpracując z agencją, nie będziesz mieć szansy na bezpośrednią rozmowę z właścicielem mieszkania. Agencja dużo wysiłku włoży w to, abyś nie mógł się z nim skontaktować, bo będzie się obawiała, że dogadasz się z nim za jej plecami i nie zapłacisz jej prowizji. Z jednej strony brak kontaktu z właścicielem jest raczej okolicznością niekorzystną, gdyż umiejętnie rozmawiając z nim, mógłbyś zapewne otrzymać informacje nie do zdobycia w inny sposób. Z drugiej strony wiem, iż niektóre osoby są przeciwnego zdania – obecność właściciela przy oglądaniu mieszkania krępuje je i rozprasza.

–        Dużym minusem współpracy z agencją jest jej wysokie honorarium.

Wynajęcie agencji nieruchomości ma też jednak swoje zalety:

–        Im niższa cena mieszkania tym większa szansa na to, że je kupisz i agencja zainkasuje prowizję. Dlatego w jej interesie będzie wywieranie nacisku na sprzedającego, aby obniżył cenę. Co oczywiście jest zgodne z twoim interesem. Inna sprawa, na ile skuteczne będą takie naciski.

–        W agencjach pracują ludzie, którzy niewątpliwie znają się dobrze na rynku nieruchomości. Możesz to wykorzystać, prosząc ich o rady i wyjaśnienia we wszelkich sprawach związanych z kupowaniem mieszkania.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.