Stopy w górę. Raty kredytów hipotecznych też?

Stopy w górę. Raty kredytów hipotecznych też?
Możliwość komentowania Stopy w górę. Raty kredytów hipotecznych też? została wyłączona, 09/06/2011, przez␣, w␣finanse

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc. w skali rocznej. Stopy wzrosły już trzeci raz z rzędu, bo Rada chce szybko zastopować rosnące ceny.

Dla posiadaczy kredytów hipotecznych jest to ważna wiadomość. Stopa referencyjna w mniejszym lub większym stopniu, z opóźnieniem lub wyprzedzeniem, wpływa na rynkową stopę WIBOR. WIBOR to w uproszczeniu cena pieniądza, po jakiej jedne banki gotowe są udzielić kredytu innym bankom. Oprocentowanie kredytu to właśnie suma stopy WIBOR (niektóre banki stosują swoje wewnętrzne stawki zbliżone do stawki WIBOR) i stałej marży.

Dzisiaj trzymiesięczny WIBOR wynosi 4,46 proc., a więc jest wyższy od głównej stopy NBP.

Źródło: PAP, wyborcza.biz

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.