2011 – mieszkania w stolicy również taniały

2011 – mieszkania w stolicy również taniały
Możliwość komentowania 2011 – mieszkania w stolicy również taniały została wyłączona, 05/01/2012, przez␣, w␣miasta, mieszkania, mieszkaniowe, raporty, Warszawa

Wysokie spadki cen w prestiżowych dzielnicach

W 2011 roku w Warszawie średnia cena metra mieszkania na rynku wtórnym spadły średnio o 5,5%, co jest równowartością 440 złotych. Największa obniżka rzędu 1075 złotych na metrze  miała miejsce na Żoliborzu. Ciekawie rozwinęła się sytuacja na Pradze Południe. Do tej pory mieszkania w południowej części były znacznie droższe niż w północnej, a w minionym roku, po spadku o niemal 10%, dysproporcja się zniwelowała.

źródło: www.szybko.pl

Więcej tanich ofert

Oferty poniżej 6 tys. złotych za metr to 4% podaży na rynku wtórnym w Warszawie. Jest ich o 0,5 punkta procentowego więcej niż we wrześniu. Na początku roku 2011 oferty poniżej 6 tys. za metr były rzadkością (0,2% całej podaży w kwietniu 2011). Związane jest to z ogólnym spadkiem cen. Mimo że tanie mieszkania sprzedają się najszybciej, to w ich miejsce pojawiają się nowe oferty bądź obniżane są ceny już wystawionych . W 2012  udział najtańszych ofert w podaży będzie rósł.

Można liczyć na dalsze obniżki
W związku ze spowolnieniem gospodarki, już oficjalnie nazywanym kryzysem i tym jak bardzo ograniczony zostanie dostęp do kredytów, należy spodziewać się dalszego spadku cen nieruchomości w 2012 roku. Nie będzie on jednak wyższy niż w 2011, między innymi ze względu na duże zapotrzebowanie na mieszkania w Warszawie i najniższe w kraju  – 4,5% – różnice między średnimi cenami transakcyjnymi a ofertowymi.

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.