Wrocławskie projekty wyróżnione – Browary Wrocławskie i City Forum na podium

Wrocławskie projekty wyróżnione – Browary Wrocławskie i City Forum na podium
Możliwość komentowania Wrocławskie projekty wyróżnione – Browary Wrocławskie i City Forum na podium została wyłączona, 03/11/2021, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Najlepsze obiekty, unikalne inwestycje i wyjątkowe projekty – „Dolnośląska Budowa Roku” to nagroda przyznawana przez wrocławski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W tym roku, podczas obrad XVI edycji Kapituła Konkursu wyróżniła Browary Wrocławskie oraz kompleks biurowy City Forum zaprojektowane przez zespół SDRK Architekci Studio Śródka. Oba obiekty zdobyły pierwsze miejsca w swoich kategoriach. 

Dwa projekty zespołu SRDK Architekci Studio Śródka – Browary Wrocławskie i City Forum – zdobyły pierwszą nagrodę jako „Dolnośląska Budowa Roku” za lata 2019, 2020 w kategoriach „Budownictwo biurowo-usługowe” (City Forum) oraz „Budownictwo mieszkaniowe Wrocławia” (Browary Wrocławskie – Formiernia i Nowa Beczkownia). Kryteria według których dokonano oceny to m.in. oryginalność i trafność rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych, nowatorstwo, poziom rozwiązań technicznych i technologicznych stosowanych w procesie inwestycyjnym oraz jakość.  

Budynki położone nad Odrą 

Za projekt urbanistyczno-architektoniczny ponad czterohektarowego założenia Browarów Wrocławskich odpowiada zespół projektantów SRDK Studio, a prace trwają od 2018 roku. Koncepcja łączy rewitalizację postindustrialnej przestrzeni z nowoczesną architekturą nadrzeczną.  Zróżnicowany charakter tworzy nową jakość zespołu w duchu idei mixed-use i zagęszczania miast. Całość otwiera się na bulwar nadrzeczny, który został wyremontowany we współpracy z władzami lokalnymi w efekcie konsultacji społecznych.  

Trzy place – browarny, artystyczny i targowy – połączono urokliwymi uliczkami i zielonymi zakątkami, po których można poruszać się pieszo, rowerem czy hulajnogą. Na terenie Browarów funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, a w kolejnych etapach ruszy plenerowe kino, przestrzenie wystawiennicze i do działań twórczych, pracownie rękodzielnicze oraz rzemieślnicze.  Formiernia i Nowa Beczkownia – zwycięskie budynki wielorodzinne, których wykonawcą generalnym jest AWM Budownictwo, to pierwsze skończone obiekty całego założenia Browarów. Dobór materiałów nawiązuje do tych zastosowanych w pierwotnej zabudowie – wykorzystano więc metalowe ozdobne ramy na elewacji, loftowy charakter wnętrz z drewnem, stalą, detalami szklanymi czy rzemieślnicze wewnętrzne balustrady schodowe.  

– W całym kompleksie Browarów Wrocławskich modernizacja postindustrialnych zabytków odbywa się z poszanowaniem historycznego charakteru i urbanistycznego układu całości, a zarazem z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury miejskiej – mówi Dorota Jarodzka-Śródka, współzałożycielka i główna projektant SRDK Architekci Studio Śródka. – Artefakty otrzymują drugie życie, a ocalone fragmenty tworzą nową jakość korespondując z charakterem i historią miejsca. Przykładem jest imponująca konstrukcja pod pnący chmiel, która powstała z dźwigarów ocalałych ze zniszczonego obiektu.   

Energooszczędny biurowiec na miarę przyszłości 

City Forum, którego inwestorem jest Archicom Nieruchomości, tworzą dwa biurowce klasy A – City 1 i City 2 w centrum śródmiejskiej zabudowy Wrocławia, przy placu gen. W. Wróblewskiego. Zastosowane w budynkach technologie zostały potwierdzone najnowszą generacją eko-certyfikatu LEED v.4 na poziomie Gold. Dach obiektu pokryty został białą farbą, która odbija aż 97% promieniowania słonecznego i przeciwdziała efektowi miejskiej wyspy ciepła. Elastyczny system klimatyzacji i wentylacji z regulacją wilgotności powietrza, redukcja poziomu hałasu, oświetlenie LED oraz urządzenia o niskim zużyciu wody to tylko niektóre z rozwiązań technologicznych wykorzystanych przez architektów.  

Zespół biurowców to przykład elastycznej przestrzeni i wynik studium nad filozofią work-life balance. Zadbano o zróżnicowane miejsca do pracy i spotkań, otwierane okna, przestrzenie co-workingowe i chilloutowe. Na terenie inwestycji znajduje się również zaplecze dla cyklistów i stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dziedziniec pomiędzy budynkami oddzielony od śródmiejskiej arterii ażurową przeszkloną konstrukcją z wertykalną zielenią tworzy miejsce dla pracowników biur i okolicznych mieszkańców. Projekt zintegrowany z otoczeniem wychodzi naprzeciw potrzebom najemców. 

– Obiekt City Forum to dowód na to, że współczesne przestrzenie do pracy i biura stają się miejscami, w których nie tylko dba się o komfort ciała, ale także o równowagę psychiczną czy obniżanie poziomu stresu – komentuje Kazimierz Śródka, główny projektant SRDK. – Tym samym tradycyjna przestrzeń biurowa zmienia się w przestrzeń do pracy zaprojektowaną z myślą o interakcji społecznej, współpracy i budowaniu relacji – kontynuuje. 

SRDK Studio to autorska pracownia projektowa działająca nieprzerwanie od 1986 r. W jej portfolio znajduje się ponad setka zrealizowanych projektów, w tym takie wizytówki Wrocławia jak Browary Wrocławskie, Olimpia Port, Piekarnia Wrocław, City Forum czy Pociąg do nieba.  

Omnie Katarzyna Maciak