„Zaprojektuj i wybuduj” najlepszą formułą dla inwestorów

„Zaprojektuj i wybuduj” najlepszą formułą dla inwestorów
Możliwość komentowania „Zaprojektuj i wybuduj” najlepszą formułą dla inwestorów została wyłączona, 16/08/2022, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Firmy, które planują realizację inwestycji muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami: od rosnących cen materiałów, robocizny i paliw, po problemy logistyczne oraz brak odpowiedniej dokumentacji, co zagraża terminowemu zakończeniu budowy. Dlatego wybrani generalni wykonawcy oferują usługę „Zaprojektuj i Wybuduj”, która zdecydowanie usprawnia proces. Jedną z takich firm jest Dekpol Budownictwo.

Proces inwestycyjny w 5 krokach

Realizację projektu w formule „Zaprojektuj i Wybuduj”, Dekpol zaczyna od rozpoznania potrzeb inwestora. To właśnie wtedy definiowane są główne cele i założenia realizacji.  Następnie opracowywany jest budżet inwestycji i harmonogram realizacji – w oparciu o doświadczenie projektowe i wykonawcze przygotowywany jest terminarz, dzięki któremu inwestor wie, ile potrwa realizacja. Po uzgodnieniu z Inwestorem czasu i kosztów realizacji wyznaczany jest doświadczony project manager, który koordynuje cały proces inwestycyjny i służy bieżącym doradztwem. Dodatkowo Dekpol powołuje zespół inżynierów z doświadczeniem w branży projektowej i realizacyjnej, którzy będą wspierać project managera w planowaniu przedsięwzięcia. Znając koszty już na wstępnym etapie realizacji inwestycji, inwestor może spokojnie opracować biznesplan planowanego przedsięwzięcia. W trakcie prac projektowych wykonawca pełni cały czas rolę doradcy. Pomaga przy podejmowaniu decyzji, szuka optymalizacji pozwalających na skrócenie czasu realizacji i zmniejszenie kosztów. Zwieńczeniem etapu przygotowawczego jest rozpoczęcie realizacji – dzięki współpracy z inwestorem na etapie projektowania, unikamy zmian projektowych wynikających z doboru niewłaściwych rozwiązań i budujemy obiekt „skrojony na miarę” Klienta. 

Wszystkie sprawy w jednych rękach

Dużym atutem rozwiązania „Zaprojektuj i Wybuduj” jest koordynacja przez jednego wykonawcę wszystkich kwestii związanych z realizacją. Doradcy techniczni służą konsultacjami już na etapie wyboru nieruchomości, sprawdzają warunki gruntowe, uwarunkowania formalno-prawne nieruchomości, szacują koszty doprowadzenia mediów i przygotowują obszerną analizę due dilligence. Generalny wykonawca współpracuje też z doświadczonymi, specjalizującymi się w konkretnych branżach biurami projektowymi. Współpracę koordynują projektanci Dekpolu. Przygotowują oni koncepcję szytą na miarę potrzeb klienta, ale też dopasowaną do możliwości realizacyjnych, uzależnionych m.in. od budżetu i dostępności materiałów. Klient ma więc pewność, że jest ona możliwa do realizacji i nie będzie ulegała istotnym zmianom. Następnie generalny wykonawca organizuje całą dokumentację i niezbędne zgody. Nie tylko pozwala to skrócić czas realizacji o co najmniej kilka miesięcy, ale też ogranicza ryzyka i koszty po stronie inwestora.

Doświadczenie i różnorodna oferta

Adam Olżyński, dyrektor ds. handlowych Dekpol Budownictwo zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną przewagę rozwiązania „Zaprojektuj i Wybuduj”

Jesteśmy na rynku od blisko 30 lat i doskonale znamy jego realia – mówi Adam Olżyński. – Pracujemy zarówno dla dużych, międzynarodowych korporacji, prywatnych przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Dla przedstawicieli każdego z tych segmentów mamy w ofercie opcję „zaprojektuj i wybuduj”. Dzięki różnorodności projektów w naszym portfolio, dobrze znamy potrzeby klientów z różnych branż, mamy doświadczony zespół specjalistów i nie boimy się odpowiedzialności za efekt końcowy. Ważną rolę odgrywa również czas realizacji. Utrzymanie terminów jest dla nas tak samo ważne jak dla klienta.

Marta Majcher, kierownik działu Zaprojektuj i Wybuduj przyznaje, że w ostatnich miesiącach Dekpol odnotował wzrost zainteresowania ofertą „Zaprojektuj i Wybuduj”.

– Oddanie projektu w ręce ekspertów potrafi zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy oraz zdecydowanie usprawnić realizację. Zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach, kiedy ceny materiałów potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Jesteśmy w stanie zapanować nad tą sytuacją, bo posiadamy własną bazę zaufanych dostawców, z którymi współpracujemy od lat. Naszym wielkim atutem jest też siostrzana spółka Betpref, która produkuje prefabrykaty oraz konstrukcje stalowe. Klient może więc spokojnie zająć się prowadzeniem swojej działalności, a my dostarczamy na czas gotowy produkt – mówi Marta Majcher.

Dekpol Budownictwo przewiduje, że „Zaprojektuj i Wybuduj” będzie wciąż zyskiwać na popularności, zwłaszcza w przypadku branży produkcyjnej. W ciągu ostatnich dwóch lat firma zrealizowała w tej formule kilkanaście projektów, m.in. Grano Residence i Grano Hotel oraz Jula w Gdańsku, Iglotex w Skórczu, BPD Property w Łodzi, Panlink w Tczewie, Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, przebudowę SKM w Sopocie, Velvet w Kluczach. Trwa również budowa pierwszego projektu w ramach „Zaprojektuj i Wybuduj” we Wrocławiu, przy ulicy Braniborskiej.

Omnie Katarzyna Maciak