Założenia programu Mieszkanie dla Młodych w skrócie
Program, który ma szansę wejść w życie w połowie 2013 lub w 2014 r. przeznaczony jest dla rodzin i singli do 35 roku życia. W przypadku małżeństw jeden ze współmałżonków nie może mieć ukończonych 35-ciu lat. Osoby korzystające z dopłat nie mogą być posiadaczami innego mieszkania – musi być to ich pierwszy zakup nieruchomości.
Dopłatami objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego, do 75 m kw., z tym, że dopłata będzie obowiązywać jedynie do 50 m kw. Podobnie jak w przypadku Rodziny na swoim, obowiązywać będzie także limit ceny m kw. (użyty będzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m kw. metra pow. użytkowej budynków mieszkalnych ogłaszany przez wojewodów). Wskaźnik przeliczeniowy dla programu wynosi 1,0 – czyli w praktyce limity będą równoznaczne ze wskaźnikami odtworzenia.
W odróżnieniu od Rodziny na swoim program posiada wyraźny walor prorodzinny. Podstawowa dopłata do kredytu (do wartości proporcjonalnej dla 50 m kw. mieszkania) wynosi 10 proc. Natomiast jeśli rodzina posiada już jedno dziecko będzie to 15 proc., a posiadanie trzeciego w ciągu 5-ciu lat od podpisania umowy kredytowej będzie się wiązać z kolejnymi pięcioma procentami dopłat. W sumie będzie możliwe uzyskanie 20 proc. dopłat do kredytu. Program najbardziej opłacać się więc będzie rodzinom z dzieckiem, które w bliskiej perspektywie czasowej myślą o kolejnym potomku.
Nie przewidziano natomiast dopłat do domów – zarówno nabywanych od deweloperów, jak i budowanych metodą gospodarczą przez kredytobiorcę.