Rodzina na swoim hamuje spadek cen

Rodzina na swoim hamuje spadek cen
Możliwość komentowania Rodzina na swoim hamuje spadek cen została wyłączona, 07/06/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, raporty

W maju 2011 ceny ofertowe mieszkań przestały spadać. Zjawisko to należy uznać za chwilowe. Jego przyczyną jest kołowrotek zmian w zasadach działania programu Rodzina na swoim. Ostateczny kształt ustawy nadal jest znakiem zapytania, ale jedno jest pewne: za kilka miesięcy zakup mieszkania i otrzymanie kredytu z dopłatą będą bardzo trudne lub niemal niemożliwe.

Mało prawdopodobne jest, aby właściciele mieszkań z rynku wtórnego i deweloperzy dostosowali swoją ofertę do nowych limitów cenowych. Zainteresowani kupnem szukają więc mieszkań już teraz. Większy, jak zwykle w sezonie wiosennym, popyt, stymulowany dodatkowo perspektywą zmian w programie RNS, spowodował zahamowanie spadków cen ofertowych. Co więcej w maju ceny ofertowe w 15 polskich miastach były średnio o 0,2% wyższe niż w kwietniu. Nie są to wzrosty znaczące w liczbach bezwzględnych, bo wynoszą od 10 (Poznań, Gdańsk) do 80 (Sopot), złotych na metrze kwadratowym. Ceny najprawdopodobniej nie będą spadać do momentu kiedy ostatecznie ograniczony zostanie dostęp do preferencyjnych kredytów. Należy spodziewać się znacznego spadku popytu wraz z wprowadzeniem modyfikacji do programu. Drożejące kredyty i brak stymulacji w postaci programu spowodują powrót obniżek cen mieszkań.

Dodatkowym czynnikiem, który zwiastuje dalsze obniżki, po fazie ożywienie związanego z programem RNS, jest zwiększająca się podaż. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w serwisie www.szybko.pl ilość ofert sprzedaży mieszkań wzrosła o 7%. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Gdańsku, gdzie ofert jest o 20% więcej, Poznaniu – wzrost o 15% i w Warszawie, gdzie mieszkań wystawionych na sprzedaż jest o 13% więcej.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.