Wysoki standard, wysoki popyt. Rynek nieruchomości premium w II kwartale

Wysoki standard, wysoki popyt.  Rynek nieruchomości premium w II kwartale
Możliwość komentowania Wysoki standard, wysoki popyt. Rynek nieruchomości premium w II kwartale została wyłączona, 22/09/2020, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Z danych firm deweloperskich wynika, że rynek nieruchomości premium jest odporny na zachwiania związane z pandemią koronawirusa. Wzrosty notują nie tylko najbardziej prestiżowe lokalizacje w Warszawie, a klienci coraz chętniej lokują kapitał w apartamenty w Krakowie, Trójmieście czy we Wrocławiu. 

W niepewnych czasach Polacy trzymają rękę na pulsie. Popularności zakupów w nieruchomościowym segmencie premium sprzyjają od lat rekordowo niskie stopy procentowe i coraz wyższa inflacja. Trzymanie gotówki na kontach czy lokatach bankowych jest nieopłacalne, co stanowi dodatkową zachętę do inwestowania w znakomicie zlokalizowane, atrakcyjne apartamenty i mieszkania. 

Nie tylko Warszawa

Z danych deweloperskich spółek giełdowych podsumowanych przez Bankiera widzimy, że niemal wszystkie podmioty zanotowały spadki sprzedaży mieszkań. Według danych firmy doradczej JLL sprzedaż nowych mieszkań w tym okresie spadła o 64%, a deweloperzy odnotowali 25% zwrotów. Są to jednak dane z całego rynku. Segment premium zachowuje odwrotny trend w stosunku do ogółu.

Pandemia nie tylko nie zachwiała rynkiem nieruchomości premium, ale też przyniosła nieoczekiwane, jak mogłoby się wydawać, wzrosty. W pierwszym kwartale 2020 firmy z tego segmentu odnotowały rekordowe wartości dokonanych transakcji.  Tacit (Cosmopolitan), BBI Development (Złota 44) czy Ghelamco (Foksal 13/15) zanotowali istotny wzrost zainteresowania nieruchomościami premium w Warszawie. W ofercie Złotej 44 zostało już niespełna 16 proc. apartamentów, a najdroższy z nich o metrażu 600 mkw. został sprzedany za rekordową kwotę, którą specjaliści szacują nawet na 30 mln zł. Foksal przedstawił wyniki sprzedaży z II kw., które były o 250 proc. lepsze niż w tym samym okresie roku ubiegłego, a Cosmopolitan w okresie pandemii zakończył sprzedaż apartamentów.

Segment premium odnosi dobre wyniki nie tylko w Warszawie, ale też w pozostałych dużych ośrodkach miejskich. Grupa Angel Poland działająca na terenie Krakowa i Wrocławia tylko w okresie od początku lock downu zakończyła negocjacje transakcji na łączną kwotę ponad 70 mln zł. Obecnie realizuje ona dwie inwestycje w Krakowie – Angel Stradom i Angel Green oraz Angel City we Wrocławiu.

Ponad 70 milionów zł sprzedaży w zaledwie 3 inwestycjach w ciągu ostatnich 4 miesięcy to dla nas wynik wysoce satysfakcjonujący, w tym dokonaliśmy licznych transakcji w przedsprzedaży naszej nowej inwestycji Angel Green, której realizacja rozpocznie się na jesień tego roku. Mimo okresu spowolnienia otrzymywaliśmy wiele zapytań mailowych i telefonicznych co do oferowanych apartamentów i zmaterializowaliśmy w tym czasie bardzo dużo transakcji. Widzimy przy tym bardzo duże zainteresowanie najdroższymi penthousami – mówi Małgorzata Nowodworska, Dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group w Krakowie.

W podobnym tonie wypowiadają się także zarządzający firmą Yareal. Deweloper mimo burzliwego czasu także zanotował wzrosty:

Przekroczyliśmy o 51% wielkość sprzedaży I kwartału 2019. Analizując II kwartał 2020, tutaj także odnotowaliśmy dobry wynik, który o 16% przewyższał rezultaty sprzedaży II kwartału 2019 roku – mówi Jacek Zengteler, Dyrektor Generalny Yareal Polska.

Dane sprzedaży Angel Poland Group i Yareal pokazują, że rynek nieruchomości premium ma się dobrze nie tylko w stolicy. Warszawa jest atrakcyjną lokalizacją, ponieważ porównując ceny tutejszych nieruchomości luksusowych do innych europejskich stolic jak Praga, Wiedeń, Londyn czy Berlin, są one wielokrotnie niższe. Przykładowo średnia cena za 120 mkw. apartament: Czechy 6688 euro/mkw., Niemcy 5907 euro/mkw. a Polska 2793 euro/mkw.

Tego rodzaju apartamenty cieszą się popularnością również w pozostałych częściach Polski. Duże miasta jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto mają klientowi z tego segmentu wiele do zaoferowania i zyskują coraz bardziej na atrakcyjności w oczach inwestorów zagranicznych, jak i zamożnych Polaków. W Krakowie doprowadziliśmy w tym krótkim czasie do sprzedaży najbardziej prestiżowych penthousów w Angel Stradom, którą uważamy za najbardziej prestiżowy adres w Krakowie a być może w całym kraju. We Wrocławiu z kolei bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Angel City, inwestycja, której odbiór planujemy na IV kw. 2021, zbliża się już do poziomu 70% przedsprzedażyNatalia Sawicka, Dyrektor sprzedaży i marketingu Angel Poland Group we Wrocławiu.

Rynek warszawski jednak powoli przestaje być konkurencyjny, jeśli chodzi o najbardziej atrakcyjne lokalizacje pod inwestycje luksusowe. To najważniejszy czynnik decydujący o jej prestiżu. Dużo łatwiej o dostępność takich działek w innych częściach Polski, zwłaszcza w Trójmieście, gdzie udział apartamentów premium w ofercie był jeszcze do niedawna zauważalnie większy. 

Struktura oferty jest determinowana między innymi popytem oraz dostępnością atrakcyjnie zlokalizowanych działek. W Trójmieście, ze względu na położenie geograficzne, ilość miejsc niezwykle atrakcyjnych, które wręcz obligują do projektowania wyjątkowych budynków, jest większa. W Warszawie, która zawsze była wyznacznikiem trendów, o ciekawe lokalizacje jest dużo trudniej – komentuje Jacek Zengteler, Dyrektor Generalny Yareal Polska.

Premium znaczy więcej niż miliony

W Polsce nieruchomości premium to zaledwie kilka procent w skali puli sprzedawanych mieszkań. Jest to nisza i żeby do niej należeć, należy wyróżniać się najlepszą lokalizacją oraz wyróżniającym się projektem architektonicznym. Oznacza to także odpowiednie wkomponowanie w otoczenie. Styl i charakter każdej z inwestycji powinien odpowiadać zastanym już budynkom.  

Wszystkie nasze inwestycje, zarówno w Krakowie, jak i we Wrocławiu powstają w prestiżowych lokalizacjach. Zawsze współpracujemy przy nich z międzynarodowym zespołem architektów, którzy dbają nie tylko o imponujący wygląd naszych inwestycji, ale także o dobór najlepszych materiałów. Podejmujemy się przy tym trudnych projektów rewitalizacyjnych, tak jak w przypadku naszej powstającej inwestycji Angel Stradom czy zrealizowanej już Angel Wawel – mówi Tomasz Karpiel, Dyrektor Operacyjny Angel Poland Group.  

Oprócz przemyślanej współpracy z podwykonawcami i lokalizacją, w dzisiejszych czasach ważny jest także styl życia, który oferujemy nabywcy wraz z nieruchomością. 

– Staramy się, aby mieszkania i apartamenty które budujemy, tworzyły jak najlepszą przestrzeń do życia – zarówno we wnętrzach, jak i w najbliższej okolicy, którą współtworzą nasze budynki. Lokalizacja jest na pewno czynnikiem definiującym każdą inwestycję premium, dlatego tak istotna jest dbałość o odpowiednie wykorzystanie jej potencjału. To właśnie do lokalizacji powinna być dostosowana zarówno architektura projektu, jak i charakter zabudowy oraz funkcje. Inwestycje premium – takie jak m.in. apartamentowiec Yareal budowany przy Łazienkach Królewskich w Warszawie – wymagają szczególnej troski o zachowanie proporcji oraz staranności w planowaniu i realizacji. Rezydencja Łazienki Park dyskretnie wkomponuje się w okolicę dzięki stylowej, kamiennej elewacji oraz zieleni, która będzie sukcesywnie porastać bryłę budynku. Mieszczańską, stylową zabudowę podkreślą zaokrąglone, mieniące się narożniki oraz balkony nawiązujące do modernizmu okresu 20-lecia międzywojennego – tłumaczy Jacek Zengteler, Dyrektor Generalny Yareal Polska.

Kredyt czy gotówka 

Rynek nieruchomości o podwyższonym standardzie jest najmniej wrażliwy na wahania rynku, ponieważ inwestycje te wybierają osoby zamożne. Nie chcąc trzymać tracącej na wartości gotówki na koncie, decydują się na zakup i w większości nie korzystają z kredytowania nieruchomości. 

Jeśli decydują się na kredyt, to ze względów biznesowych – jest to obecnie najtańsza pożyczka na rynku, z uwagi na spadające stopy procentowe. W przypadku mieszkań z „górnej półki”, procent klientów gotówkowych jest wyraźnie większy niż przy zakupach mniej prestiżowych lokali – tłumaczy Jacek Zengteler, Dyrektor Generalny Yareal Polska.

Jednak, jak zwracają uwagę eksperci, na rekordowo spadających stopach procentowych najwięcej zyskają ci, którzy kredyt mają już od kilku lat. 

Wraz z początkiem epidemii Rada Polityki Pieniężnej obniżyła kilkukrotnie stopy procentowe. W tym samym czasie marże kredytowe wzrosły średnio o około 0,25-0,30 p.p. Na pewno nie możemy w najbliższym czasie liczyć na obniżenie marż kredytowych. Przy tak niskim poziomie stóp procentowych banki nie mają przestrzeni do obniżania kosztu kredytu. Pandemia i zwiększone wymogi dotyczące wkładu własnego wpłynęły na obniżenie średniej wnioskowanej kwoty kredytu. Od wielu lat systematycznie rosła średnia kwota przekraczając w kwietniu 300 tys. złotych. Tymczasem w czerwcu średnia wnioskowana kwota kredytu spadła do 277 tys. Jest to ewidentnie efekt większego wkładu własnego, a nie sugerowanego przez niektórych spadku cen – wyjaśnia Michał Krajkowski, ekspert firmy doradczej Notus. 

Ile potrwa wzrost  

Ceny apartamentów rosną, a na sprzedaży topowych nieruchomości w ciągu kilku lat można zarobić nawet kilka milionów. Dla przykładu, jeden z nabywców inwestycji z portfolio grupy Angel Poland Group zakupił apartament za 5,5 mln, a po niespełna kilku latach sprzedał go za ok. 8,5 mln. Rynek nieruchomości premium ma przestrzeń do dalszego wzrostu cen, uwzględniając w tym również znaczne różnice cenowe między Polską, a pozostałymi krajami europejskimi, możemy spodziewać się w kolejnych latach jeszcze większego zainteresowania, również wśród zagranicznych inwestorów.

Omnie redakcja