Właściciele obniżają ceny domów po 3-6 miesiącach

Właściciele obniżają ceny domów po 3-6 miesiącach
Możliwość komentowania Właściciele obniżają ceny domów po 3-6 miesiącach została wyłączona, 14/01/2013, przez␣, w␣Białystok, domy, Kraków, miasta, mieszkaniowe, Poznań, raporty, Warszawa, Wrocław

Domy w ciągu ostatniego roku staniały, ale w większości lokalizacji w nieco mniejszym stopniu niż mieszkania. Na przykład w Warszawie o 5%, podczas gdy mieszkania o 6,8%, we Wrocławiu o 4,3 (mieszkania 7,2%).

Największy spadek ceny domów odnotowujemy w Białymstoku i Krakowie rzędu 6,6%. W Warszawie i Poznaniu obniżka wynosi około 5%, we Wrocławiu 4,3%, w Łodzi 2,1% a w Katowicach 1,7%.

Źródło: www.szybko.pl

Kryzys na rynku w przypadku domów, bardziej niż w widocznym spadku cen, odzwierciedla się w czasie potrzebnym na sprzedaż domu oraz w wysokości obniżek cen ofertowych niezbędnych do zamknięcia transakcji. Ponieważ popyt na domy jest zdecydowanie mniejszy niż na mieszkania to sprzedający domy, aby zamknąć transakcję muszą w większym stopniu weryfikować swoje oczekiwania. Średnie obniżki cen ofertowych w poszczególnych miastach sięgają nawet 14%, w Warszawie 11%, podczas gdy ceny mieszkań są obniżane średnio o 5-7%.

Źródło: www.szybko.pl

Analiza skali obniżek wskazuje, że w przypadku domów nie ma reguły, co do wysokości obniżek. 31% (największa grupa) redukuje cenę o 6 do 10%, 30% o 11 do 20% i 29,5% do 5%. W przypadku mieszkań ponad 50% korekt cen ofertowych wynosi maksymalnie 10%.

Sprzedający domy zaczynają redukować swoje oczekiwania zazwyczaj po okresie 3 do 6 miesięcy prezentowania oferty w serwisie. I tutaj widoczna jest zależność wysokości obniżki i efektu końcowego. W kilku analizowanych przypadkach obniżka ceny o ponad 1/3 po okresie 6 miesięcy skutkowała zamknięciem transakcji: dom na Białołęce początkowo wystawiony za 3 800 000 został sprzedany po obniżce ceny do 2 300 000, a na Tragówku obniżka z 1,7 do 1,1 mln również skutkowała sprzedażą.

 

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.