W Warszawie warto negocjować ceny

W Warszawie warto negocjować ceny
Możliwość komentowania W Warszawie warto negocjować ceny została wyłączona, 04/12/2013, przez␣, w␣Headline, komercyjne, kredyty, marketing nieruchomości, mieszkaniowe, nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, październik był kolejnym miesiącem wyraźnego ożywienia na stołecznym rynku mieszkaniowym. Zainteresowanie zakupem własnego M nie spadło, mimo niewielkiego wzrostu średniej ceny ofertowej. Aktualnie wynosi ona 7 750 PLN za metr kwadratowy i jest o 130 PLN niższa niż przed rokiem. Zakupom sprzyja także wejście nowej Rekomendacji S oraz zbliżający się program Mieszkanie dla Młodych.

Już za miesiąc zmiany

Obserwowane w ostatnich miesiącach zwiększone zainteresowanie mieszkaniami w Warszawie nie słabnie. Wiele osób chce zdążyć z zakupem lokum przed nowym rokiem. W styczniu bowiem wejdzie w życie Rekomendacja S, która wprowadzi wymóg posiadania minimum pięcioprocentowego wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. – Aktywność klientów poszukujących własnego

M jest wciąż bardzo duża, mimo niewielkiego wzrostu średniej ceny ofertowej – zauważa Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse. – Kupującym sprzyjają jednak okoliczności, które skłaniają zbywców do negocjacji. Spowodowane jest to obawami sprzedających, przed możliwym spadkiem roli rynku wtórnego po wejściu w życie dopłat z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Wiele wątpliwości dotyczy również kształtowania się popytu po wprowadzeniu przez KNF nowej Rekomendacji S.

 

Oczekiwanie na rządowe wsparcie

Zbliżające się rozpoczęcie rządowego programu Mieszkanie dla Młodych, który będzie oferował dopłaty do zakupu pierwszego mieszkania bądź budowy domu, skłania wiele osób do wstrzymania się z zawieraniem transakcji. Dużym zainteresowaniem wśród oczekujących na dofinansowanie cieszą się najtańsze nieruchomości. – Osoby planujące skorzystać z rządowego wsparcia muszą się jednak liczyć się z bardzo ograniczonym wyborem lokali, które wpisują się w wytyczne programu Mieszkanie dla Młodych. Szczególnie istotnym wyznacznikiem będą limity cenowe oraz ograniczenie oferty wyłącznie do mieszkań z rynku pierwotnego – dodaje Agnieszka Cyganiak, Metrohouse.

 

Mieszkania wciąż tańsze niż przed rokiem

Autorzy najnowszego raportu z rynku nieruchomości wtórnych zauważają także, że ostatni miesiąc przyniósł nieznaczny wzrost cen mieszkań wystawionych na sprzedaż. – W stolicy, metr kwadratowy kosztuje obecnie średnio 7 550 PLN – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Jest to wciąż mniej o 130 PLN w porównaniu do października 2012 roku.

 

W Warszawie zasadniczo zmienia się natomiast struktura podaży nieruchomości „z drugiej ręki”.

– Dostępnych jest coraz mniej ofert w przedziale cenowym od 6 000 do 7 000 PLN za metr kwadratowy. Jeszcze w lipcu 2013 roku co czwarte sprzedawane mieszkanie oferowane było w tej cenie, natomiast aktualnie stanowią one 19% podaży – dodaje Marta Kosińska, Szybko.pl.

– W stolicy na największy wybór nieruchomości mogą liczyć osoby planujące przeznaczyć na zakup mieszkania od 7 000 do 8 000 PLN za metr kwadratowy. Lokale w tym przedziale cenowym stanowią bowiem 27,6% wszystkich wystawionych na sprzedaż.

 

Wysokość rat niższa o 642 PLN

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera ponownie przynosi dobre wiadomości dla warszawiaków, którzy zamierzają kupić mieszkanie za kredyt. – Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty tych nowo udzielanych są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z tego, że zwykle mniej płacimy już za same mieszkania. Jeśli połączymy niższe oprocentowanie ze spadkiem cen nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła od września 2012 r. aż o 642 PLN – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Jest to największa obniżka w skali Polski. Dla porównania, w Łodzi, gdzie odnotowano najniższy spadek wysokości raty, różnica wyniosła jedynie 330 PLN, czyli prawie o połowę mniej niż w stolicy.

 

 

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.