W Poznaniu kupujący wybierają coraz większe mieszkania

W Poznaniu kupujący wybierają coraz większe mieszkania
Możliwość komentowania W Poznaniu kupujący wybierają coraz większe mieszkania została wyłączona, 22/04/2014, przez␣, w␣Headline, marketing nieruchomości, miasta, Poznań, regiony, wielkopolskie

W stolicy Wielkopolski wzrosło zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Wybór nie jest jednak duży, ponieważ 44 procent podaży stanowią lokale dwupokojowe. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, wraz z rosnącym metrażem kupowanych nieruchomości, wzrasta również ich średnia cena. Dziś jednak nadal kupujemy

o 3 proc. taniej niż przed rokiem.

 Najwięcej jest dwójek

Według ekspertów, w stolicy Wielkopolski kupujący mogą przebierać w ofertach dotyczących małych mieszkań. 44% całej oferty dostępnej na rynku stanowią bowiem lokale dwupokojowe. – Można wśród nich znaleźć zarówno te bardzo atrakcyjne cenowo (2 000 zł za mkw.) jak i mieszkania o bardzo wysokim standardzie, w dobrej lokalizacji, których cena jest jednak odpowiednio większa i sięga nawet 9 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Co trzecie mieszkanie w Poznaniu oferowane jest za mniej niż 5 000 zł za mkw. – wylicza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Natomiast 36 % rynku stanowią lokale w cenie od 5 do 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Moda na duży metraż

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Poznaniu w dalszym ciągu utrzymuje się zainteresowanie dużymi mieszkaniami. Najchętniej kupowane były lokale w Nowym

i Starym Mieście. – Warto zauważyć, że wraz z rosnącym metrażem, rosną także średnie ceny transakcyjne – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse – Średnia transakcja realizowana jest obecnie w cenie 4 892 zł za mkw. Oznacza to, że klienci wybierają mieszkania o 1,9% droższe niż przed miesiącem. Co ważne, to pierwszy wzrost średniej ceny nabywanych nieruchomości od pięciu miesięcy. W Poznaniu nadal jednak przeciętny koszt zakupu mieszkania jest niższy o 3% w stosunku do poprzedniego roku.

 Raty kredytów nadal są mniejsze

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest niższe niż przed rokiem, jednak z miesiąca na miesiąc różnica ta jest coraz mniejsza. Jest to związane z rosnącym oprocentowaniem oraz stosunkowo niskim poziomem stóp procentowych, który obserwowaliśmy wiosną ubiegłego roku.

Kupując mieszkanie będziemy płacili tylko nieco niższą ratę niż wynosiłaby ona przed 12 miesiącami. Rata kredytu zaciąganego na zakup lokalu o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu spadła od kwietnia 2013 r. o 62 zł.

Jak podaje ekspert, należy przygotować się, że już w połowie roku raty kredytów będą wyższe niż przed rokiem. – Stanie się tak dlatego, że WIBOR w połowie ubiegłego roku był już zbliżony do obecnego poziomu, a marże były niższe – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander.

– Oprocentowanie w połowie tego roku będzie więc wyższe niż w wakacje 2013 r. Dodatkowo ceny mieszkań mogą również utrzymywać się na nieco wyższych poziomach niż przed rokiem.

W rezultacie rata z pewnością będzie wyższa.

Więcej informacji na temat inwestycji mieszkaniowych w Poznaniu znajdziesz TUTAJ

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.