Tendencja spadkowa cen ofertowych w Poznaniu

Tendencja spadkowa cen ofertowych w Poznaniu
Możliwość komentowania Tendencja spadkowa cen ofertowych w Poznaniu została wyłączona, 24/04/2015, przez␣, w␣budowlane, działki, grunty, Headline, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, regiony, wielkopolskie

Tendencja spadkowa cen ofertowych

Jak wynika z wyliczeń ekspertów, w marcu cena wywoławcza mkw. mieszkania spadła o 1,2%. Tym samym kupujący nieruchomość powinni zapłacić średnio o 3,2% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Obniżki cen lokali idą w parze z obniżkami na rynku działek budowlanych. Obecnie średni koszt mkw. jest o 4% niższy niż przed rokiem. – Osoby zainteresowane nabyciem działki budowlanej powinny liczyć się ze  średnim wydatkiem na poziomie 390 zł za mkwNajtańsze grunty tego typu możemy znaleźć na Szczepanowie, gdzie metr ziemi można nabyć już za 90 zł. Natomiast najwyższe ceny, czyli ponad 1 400 zł za metr, osiągają działki na Starym Mieście .

Nowe Miasto najpopularniejszą lokalizacją

Ceny ofertowe poznańskich nieruchomości niewiele się różnią od ostatecznych sum transakcji zawieranych w marcu. Brak różnic na tym polu nie oznacza jednak, że klienci nie mogą negocjować warunków. Zatem kwoty zamieszczone na portalach można potraktować jako wstęp do dalszych rozmów zmierzających do obniżek cen. – W porównaniu do zeszłego roku za mkw. mieszkania
z rynku wtórnego płacimy o 5% więcej
– mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Obecnie ceny transakcyjne mieszkań w stolicy Wielkopolski utrzymują się na poziomie 5 175 zł za mkw. Największym zainteresowaniem cieszyły się nieruchomości Nowego Miasta.

Idealny czas na kredyt

Banki zaktualizowały oprocentowanie kredytów hipotecznych, uwzględniając spadek stawki WIBOR wywołany marcową obniżką stóp procentowych. Dzięki temu oprocentowanie po raz kolejny spadło
i obecnie jest najniższe w historii. – Dla kredytów z minimalnym (10%) wkładem własnym, wynosi średnio 3,65%. W rezultacie rata, jaką trzeba obecnie płacić, kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu, po średniej cenie, wynosi 1 422 zł – oblicza Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. – Są niewielkie szanse, że rata ta będzie jeszcze niższa. Stopy procentowe już bowiem raczej nie spadną. Bardziej prawdopodobne jest ich podwyższenie w przyszłym roku. Choć więc kredyty są dziś dość łatwo dostępne, to nie należy przesadzać z kwotą pożyczki. Ze względu na zmiany stóp procentowych rata w przyszłości będzie bowiem najprawdopodobniej wyższa niż dziś – dodaje ekspert.

Na koniec warto dodać, że od kwietnia obowiązują nowe limity cen w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Aby uzyskać dopłatę przy zakupie mieszkania w Poznaniu cena metra kwadratowego nie może przekraczać 5 924,60 zł. Oczywiście dotyczy to tylko mieszkań z rynku pierwotnego. W tym roku warunki programu mają jednak zostać zmienione. Miejmy nadzieję, że jedną z tych zmian będzie rozszerzenie go także na mieszkania z rynku wtórnego.

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.