Spadek cen mieszkań w 2011 r.

Możliwość komentowania Spadek cen mieszkań w 2011 r. została wyłączona, 30/09/2011, przez␣, w␣bez kategorii

Od wiosny tego roku widoczny jest spadek cen na rynku nieruchomości i według prognoz ten stan utrzyma się w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wpływają na to przede wszystkim: niestabilna sytuacja gospodarcza, wysoki kurs franka, zmiany w programie „Rodzina na swoim”. Na obecną sytuacje z pewnością wpływają także pogarszające się nastroje gospodarcze w Polsce, kryzys na świecie oraz stan finansów publicznych państw Unii Europejskiej.

Czynnikami bezpośrednio związanymi z rynkiem nieruchomości są: zmiana warunków programu „Rodzina na swoim”, wysoki kurs franka, który ogranicza obrót nieruchomościami kupionymi na kredyt w obcej walucie, podaż nowych mieszkań na rynku pierwotnym, wzrost raty kredytowej spowodowany podwyżką stóp procentowych w Polsce oraz kolejne ograniczenia dotyczące udzielania przez banki kredytów walutowych. Według danych Związku Banków Polskich wyniki akcji kredytowej w drugim kwartale tego roku, wskazywały na wzrost w stosunku do pierwszego kwartału wydatków na zakup nieruchomości finansowanych kredytem z programu „Rodzina na swoim”. W związku z tym trudno nie zauważyć jak duży ma to wpływ na rynek kredytów, a zatem na rynek mieszkaniowy. Zmiana zasad wyliczania limitów cen uprawniających do skorzystania z programu spowodowała, że dostępność mieszkań na kredyt z dopłatą rządową znacznie spadła. Limity cen za metr mieszkań zostały znacznie obniżone na rynku wtórnym, jak również na rynku pierwotnym.

Dokonanie szczegółowych szacunków w tej kwestii jest jednak bardzo trudne ponieważ nie wiadomo ilu dokładnie kredytobiorców w pierwszym półroczu tego roku, podjęło decyzję aby uczestniczyć w programie. Nie wiadomo również co zaproponują banki, czym zapełnią lukę, gdy kredyty z dopłatą rządową znikną z rynku. Jak ta sytuacja wpływa na deweloperów? Przy obecnych cenach, aby utrzymać atrakcyjność programu „Rodzina na swoim” na dotychczasowym poziomie, musieliby obniżać swoje stawki.

 

Deweloperzy i tak zostali obciążeni wzrostem stawki VAT od sprzedanych mieszkań z 7 do 8%, jak również podwyżką stawek VAT na materiały budowlane.. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, coraz słabszej dostępności kredytów hipotecznych inwestycje realizowane przez Przedsiębiorstwo Budowlane Feniks Sp. z o.o. są i będą nadal kontynuowane. Zmienia się nieco styl i standard budowanych mieszkań, nie będzie już tak dużo ekskluzywnych apartamentów, a powstawać będą mieszkania o mniejszym metrażu (jedno i dwu pokojowe) o niższym standardzie wykończenia. Ceny nowych lokali będą dostosowane do skromniejszego klienta. Popyt na takie mieszkania jest duży i stwarza to okazję do negocjacji cen i rozsądnych zakupów” – mówi Weronika Krzemińska, kierownik Działu Sprzedaży Przedsiębiorstwa Budowlanego Feniks z Katowic.

 

Prognozy gospodarcze nie wskazują na wzrost zamożności społeczeństwa w najbliższych latach, a jedyną drogą na posiadanie własnej nieruchomości będą mieszkania kupione w kredycie hipotecznym.

 

 

Omnie Anna Szkolut