Single dostaną dopłaty?

Single dostaną dopłaty?
Możliwość komentowania Single dostaną dopłaty? została wyłączona, 27/04/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, porady

Gazeta Wyborcza informuje w dzisiejszym wydaniu, że zmiany w programie Rodzina na swoim mogą być znacznie mniej drastyczne niż zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Obecnie nad zmianami w ustawie pracuje sejmowa  podkomisja nadzwyczajna, w której jest trzech posłów Platformy Obywatelskiej oraz po jednym z PSL i SLD. Posłowie PiS na znak protestu przeciwko proponowanym zmianom zrezygnowali z dalszych prac w podkomisji.

Zaskoczeniem jest fakt, iż członkowie podkomisji jednomyślnie zaproponowali objęcie dopłatami singli, co wcześniej kategorycznie wykluczyło Ministerstwo Finansów. Kolejną dobrą informacją zarówno dla kupujących jak i sprzedających jest fakt, iż podkomisja nie zgadza się na wyłączenie z programu rynku wtórnego. Rozwiązaniem problemu nadmiernego obciążenia budżetu państwa wydatkami związanymi z programem, byłoby obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen. Jednak współczynnik zostałby obniżony tylko dla rynku wtórnego i bezdzietnych singli  Członek podkomisji Witold Klepacz z SLD przyznaje, że limit ceny używanych mieszkań w dużych aglomeracjach najpewniej okaże się zbyt niski., jednak ciągle pozwoli na zakup mieszkań w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny są o wiele niższe ,

Do programu planuje się wprowadzić nowe kryterium – nieukończony 35. rok życia. To oznacza, że rodziny, w których jedno z małżonków ma więcej lat, nie dostaną dopłaty do kredytu. Dane Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem, wskazują, że 20% dotychczasowych kredytobiorców  nie spełnia nowego kryterium. Ostateczna decyzja, co do i kształtu ustawy należy do Sejmu. Niewykluczone, że posłowie PO i PSL zagłosują wbrew rządowi. – Propozycje rządu  są niewygodne  w obliczu zbliżających się wyborów – przyznaje Witold Klepacz, poseł SLD .

Photo by Mattox (CC-BY)

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.