Co to są księgi wieczyste?

Co to są księgi wieczyste?
Możliwość komentowania Co to są księgi wieczyste? została wyłączona, 06/07/2011, przez␣, w␣bez kategorii

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Księgi wieczyste, to państwowy (prowadzony przez sądy) rejestr nieruchomości, czyli mieszkań, domów, działek budowlanych i innych tego typu obiektów. Dla każdego mieszkania zawierają one takie podstawowe informacje jak: adres, powierzchnia, liczba pokoi, liczba kuchni, liczba łazienek, liczba przedpokojów, opis pomieszczeń przynależnych (np. piwnica, komórka, garaż). Znajdują się w nich także dane właściciela lub właścicieli (imię, nazwisko, numer PESEL), a także informacje, czy mieszkanie jest zastawem kredytu mieszkaniowego (tak zwana hipoteka) i jaki to kredyt (w jakim banku, jaka kwota kredytu, do kiedy ma być spłacony itp.).

W księgach wieczystych wpisuje się dane kolejnych właścicieli danej nieruchomości. Gdy nieruchomość zmienia właściciela, to dane poprzedniego są wykreślane (lub, w wersji elektronicznej, umieszczane na szarym tle), a wpisywane są dane nowego. Jednak wszystkie dane poprzedniego (i wcześniejszych właścicieli) nadal są widoczne. Księgi wieczyste pełnią więc podobną rolę w stosunku do nieruchomości co karta pojazdu w stosunku do samochodu (też zapisuje się w niej dane jego kolejnych właścicieli).

Księgi wieczyste są jawne, co oznacza, że każdy może się zapoznać z ich treścią. Wszelkich wpisów w nich dokonują sądy rejonowe, dbając o to, aby zapisywać tylko informacje zgodne ze stanem faktycznym oparte na poprawnie sporządzonych dokumentach. Przyjmuje się za pewne, że informacje zapisane w księgach są prawdziwe (zgodne ze stanem faktycznym).

Księgi wieczyste objęte są tak zwaną rękojmią wiary publicznej, co między innymi oznacza, że jeśli kupisz mieszkanie od osoby, która jest wpisana do księgi wieczystej jako właściciel, a w rzeczywistości nie jest właścicielem, to i tak transakcja taka jest ważna i nikt ci tego mieszkania nie odbierze.

Gdy kupisz mieszkanie, twoje dane jako właściciela zostaną wpisane do ksiąg wieczystych. Stanie się to po upływie kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy od momentu kupna. Sąd rejonowy prześle ci wtedy listem poleconym odpowiednie zawiadomienie, które zawierać też będzie wypis z księgi dotyczący twojego niedawno kupionego mieszkania. Możesz ten termin skrócić w sposób opisany w rozdziale „Całkowity koszt kredytu”, strona 52.

W księgach wieczystych znajdują się nie tylko pojedyncze mieszkania, ale także całe budynki.

Jest możliwe, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do ksiąg wieczystych. Może się to zdarzyć w dwóch przypadkach:

–        Gdy kupujesz spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Mieszkanie takie może, ale nie musi być wpisane do ksiąg.

–        Gdy kupujesz mieszkanie nowe (od dewelopera).

W obu wypadkach po dokonaniu transakcji kupna powinieneś wystąpić o wpis mieszkania do ksiąg wieczystych z wpisaniem ciebie, jako właściciela. Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej wynosi jedynie 60 zł, a za dokonanie w niej pierwszego, założycielskiego wpisu trzeba zapłacić 200 zł.

Musisz się koniecznie zapoznać z zawartością ksiąg wieczystych dotyczących mieszkania, które zamierzasz kupić. Jeśli mieszkanie nie jest wpisane w księgach wieczystych, to powinieneś się zapoznać się z wpisem dotyczącym całego budynku, w którym to mieszkanie się znajduje. Najprostszą (i bezpłatną) metodą zapoznania się z zawartością ksiąg wieczystych dotyczącą danego mieszkania (domu) jest wejście na stronę internetową administrowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości:

ELEKTRONICZNE KSIĘGI WIECZYSTE      https://ekw.ms.gov.pl

Jednak, aby znaleźć tam dane interesującego cię mieszkania musisz znać numer wpisu w tych księgach, który go dotyczy. Sam adres mieszkania nie wystarczy, bo internetowej bazy danych nie można przeglądać według miast, ulic i ich numerów. Numer wpisu poda ci właściciel mieszkania. Nie wszystkie księgi są prowadzone w formie elektronicznej i dostępne przez internet – część z nich dostępna jest tylko w formie papierowej, i aby się z nimi zapoznać trzeba odwiedzić odpowiedni sąd rejonowy. Koszt papierowego odpisu z ksiąg wynosi 30 zł. Taki papierowy wypis można uzyskać także dla mieszkania, którego dane są dostępne przez internet.

Czytając księgi wieczyste dotyczące danego mieszkania (budynku), należy zwrócić szczególną uwagę na dział IV „hipoteka”, gdzie zapisuje się między innymi wszelkie kredyty, które zostały wzięte pod zastaw danego mieszkania (lub budynku). Jednak fakt, że mieszkanie jest obciążone nie spłaconym kredytem nie stanowi przeszkody dla kupna (choć jest to wtedy nieco bardziej skomplikowane). Bywa nawet, że jego cena jest bardziej atrakcyjna niż mieszkań z „czystą” hipoteką. Z oczywistych powodów trzeba też zapoznać się z działem III „prawa, roszczenia i ograniczenia”. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś, znajdującego się w księgach wieczystych zapisu – poradź się fachowca (notariusza, pośrednika, radcy prawnego).

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.