Rynek dóbr luksusowych rośnie w Polsce z roku na rok

Rynek dóbr luksusowych rośnie w Polsce z roku na rok
Możliwość komentowania Rynek dóbr luksusowych rośnie w Polsce z roku na rok została wyłączona, 06/10/2015, przez␣, w␣ceny, finanse, Headline, inwestycje, nieruchomości

Rynek dóbr luksusowych w Polsce rośnie z roku na rok dzięki temu, że zarobki rosną a poziom życia wciąż się poprawia. Badania KPMG pokazują, że w tym segmencie najszybciej rozwijającą się branżą są nieruchomości. Według prognoz rynek nieruchomości wzrośnie o ok. 23% do 2017 roku i osiągnie aż 1,348 mld złotych.

W porównaniu do państw zachodnich rynek najdroższych nieruchomości w Polsce dalej znajduje się w fazie rozwoju. Fakt ten spowodowany jest przede wszystkim niższym stopniem zamożności społeczeństwa, ale również stosunkowo niewielką podażą.

Czynniki, które musi spełniać nieruchomość określana jako luksusowa to: prestiżowa lokalizacja, wyjątkowa architektura, bogate wyposażenie i cena, która jest w większości pochodną wszystkich innych czynników. Przyjmuje się, że wartość luksusowej nieruchomości w Polsce zaczyna się od ok. 1 mln zł.

Najwięcej nieruchomości luksusowych znajduje się w okolicy takich ośrodków jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto czy Katowice, czyli w miejscach w których znajdują się główne siedziby największych firm i koncernów. Należy pamiętać, że w innych częściach Polski też możemy znaleźć prawdziwe perełki w formie dworków czy zameczków o wartości przekraczającej kilkanaście milionów złotych – analizuje Marta Kulawik, właścicielka katowickiego biura nieruchomości Re/Max Gold.  

Nieruchomość luksusowa podkreśla przede wszystkim wysoki status społeczny właściciela. W wielu przypadkach zakup nieruchomości luksusowych traktowany jest jako bardzo dobra inwestycja lub lokata kapitału. Oczywiście, taka nieruchomość może pełnić funkcję mieszkalną, czy funkcję letniej rezydencji.

– Rocznie na rynku pierwotnym kupowanych jest ok. 200 nieruchomości luksusowych o wartości ok. 500 mln zł, z czego ok. 90% stanowią apartamenty, a tylko 10% rezydencje. Na rynku wtórnym wartość transakcji szacuje się z kolei na ok. 0,8-1 mld. zł, ale w rzeczywistości kwota ta może być  dużo wyższa, ponieważ wiele transakcji, szczególnie tych o największej wartości, na życzenie klientów odbywa się w tajemnicy – dodaje Marta Kulawik.

Tylko w latach 2012-2014 liczba Polaków o płynnych aktywach przekraczających milion dolarów wzrosła o ponad 31,5% przekraczając 50 tys. osób. Biorąc pod uwagę, że aż 84% osób z tej grupy posiada przynajmniej jedną luksusową nieruchomość, a 9% deklaruje zakup przynajmniej jednej rocznie, możemy stwierdzić, że zainteresowanie tą kategorią dóbr luksusowych będzie coraz większe.

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.