Rozmowa z właścicielem mieszkania

Rozmowa z właścicielem mieszkania
Możliwość komentowania Rozmowa z właścicielem mieszkania została wyłączona, 27/06/2011, przez␣, w␣bez kategorii, mieszkania, mieszkaniowe, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Nie zawsze będziesz  mógł (lub chciał) kontaktować się z właścicielem mieszkania. Jeśli jednak będziesz miał taką okazję, to radzę spytać:

–        Dlaczego sprzedaje mieszkanie?

–        Od jak dawna w nim mieszka?

–        Jakich ma sąsiadów? Czy w budynku mieszka ktoś uciążliwy dla otoczenia?

–        Czy są kłopoty z wodą, kanalizacją, ogrzewaniem, prądem elektrycznym, gazem?

–        Czy i kiedy przeprowadzano w budynku większe remonty i czego dotyczyły?

–        Jak pracuje administracja, zarząd wspólnoty lub spółdzielni?

–        Czy na klatce, wokół budynku i śmietnika jest na ogół czysto? Jak pracuje dozorca?

–        Czy okolica jest bezpieczna?

Celem pierwszej rozmowy z właścicielem powinno być „wyciągnięcie” z niego jak największej ilości informacji. Dlatego nie próbuj targować się z nim o cenę mieszkania bo to go usztywni, sprawi, że zacznie „cenzurować” przekazywane ci informacje. Staraj się nawiązać z właścicielem swobodny dialog. Zwiększysz w ten sposób szansę na to, że uzyskane informacje będą bliższe prawdy i bardziej szczere. Jeśli właściciel, odpowiadając na niektóre z twoich pytań, speszy się lub odpowie z wahaniem, to znak, że dotknąłeś tematu, którego wolałby uniknąć.

Nawet jeśli mieszkanie bardzo ci się podoba – nie okazuj tego, bo to utrudni przyszłe negocjacje cenowe. Jeśli widzisz ewidentne wady i braki – owszem, powiedz o tym właścicielowi, ale w sposób neutralny, bez emocji, aby nie poczuł się obrażony, bo to także może utrudnić dalsze negocjacje i w ogóle dalsze kontakty. Jeśli mieszkanie będzie ci pokazywać pośrednik, to niestety tego typu dialog z właścicielem nie będzie możliwy.

Wybierając się na oglądanie mieszkania nie ubieraj się zbyt elegancko, zwłaszcza w sposób, który sugeruje, że jesteś osobą zamożną, bo jeśli właściciel mieszkania (lub agent) uzna cię za bogacza, nie będzie skłonny do obniżenia ceny. Z drugiej strony twój zbyt niedbały strój może sprawić, że właściciel mieszkania albo sam poczuje się zlekceważony, albo ciebie będzie lekceważył, a to nie wpływa dobrze na atmosferę rozmów.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.