Raport: Jakie domy budowano w Polsce w 2014 roku?

Możliwość komentowania Raport: Jakie domy budowano w Polsce w 2014 roku? została wyłączona, 31/03/2015, przez␣, w␣budownictwo, ceny, działki, nieruchomości, raporty

W 2014 roku Polacy najchętniej podejmowali się budowy wolno stojących domów parterowych bez piwnicy, ale za to z poddaszem użytkowym, o powierzchni od 126 do 150 m2. Najczęściej zlecano budowę domów w tradycyjnej technologii murowanej, pokrytych dachówką ceramiczną – wynika z analizy 5,6 tys. zapytań ofertowych w Oferteo.pl oraz pogłębionych wywiadów ankietowych na grupie 328 respondentów. Budowa statystycznego domu wiąże się z wydatkiem rzędu 430 000 złotych przy zleceniu jej generalnemu wykonawcy. Większość inwestorów preferuje jednak system gospodarczy, a więc samodzielną koordynację prac różnych ekip budowlanych.

dom oferteo 2015_solo_mini

 

Najpopularniejsze gotowe projekty

Pierwszym etapem budowy wymarzonego domu jest przemyślenie oczekiwań oraz zaplanowanie całej inwestycji. Na inwestorów czekają liczne decyzje związane z lokalizacją, typem domu, jego powierzchnią, układem pomieszczeń, a także technologią budowy oraz stosowanymi materiałami budowlanymi.

wykres_Typ-projketu

Efektem tych decyzji jest wybór projektu, według którego będzie budowany wymarzony dom. Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl – serwisie łączącym osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami – wynika, że Polacy najchętniej kupują gotowy projekt domu (63,1% użytkowników serwisu).

„Już po raz trzeci badamy szczegółowo preferencje budowlane Polaków” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. „Porównanie do poprzednich dwóch lat pokazuje, że Polacy bardzo racjonalnie podchodzą do najważniejszej inwestycji życia. Nie ponoszą zbędnych kosztów związanych z rozwiązaniami, które nie są im potrzebne. Budują domy o bryle prostej i taniej w wykonaniu, opierając się przede wszystkim na gotowych projektach” – dodaje Karol Grygiel.

 

Wielkości działek

Powierzchnie-działek

Wybór projektu budowlanego jest ściśle połączony z działką budowlaną, jaką dysponujemy – jej wielkością i lokalizacją. Jak pokazuje przeprowadzona przez Oferteo.pl ankieta, inwestorzy kupują najczęściej działkę o powierzchni 1001-2000 m2 (39,4%). Niemal co trzeci inwestor deklaruje posiadanie działki o połowę mniejszej, czyli 501-1000-metrowej (30,6% ankietowanych). Stosunkowo rzadko spotyka się działki o powierzchni większej niż 2001 metrów kwadratowych.

 

Najwięcej domów powstaje na wsi

W-jak-dużej-miejscowości-budowano-dom

Ponad połowa inwestycji ankietowanych realizowana jest na terenach wiejskich (57,3%). W dalszej kolejności inwestorzy decydują się na budowę domu marzeń w małych lub średnich miastach (odpowiednio 13,1% oraz 14,9%). Ankietowani najrzadziej budują w wielkich miastach o liczbie mieszkańców przekraczającej 500 000.

 

Budowa systemem gospodarczym

Sposób-budowy

Inwestorzy wybierają różne modele organizacji prac budowlanych. 75% z nich deklaruje budowę domu systemem gospodarczym, a więc samodzielnie koordynuje prace budowlane, zlecając je różnym ekipom. Zapewnia to lepszą bezpośrednią kontrolę nad kosztami oraz jakością prac. Co piąty budujący (22%) zatrudnił generalnego wykonawcę – firmę, która zajmuje się całością budowy do stanu „pod klucz”. Rozwiązanie to oszczędza inwestorowi czas poświęcony na poszukiwania podwykonawców do poszczególnych etapów prac.

 wykres_Do-jakiego-stanu-ma-byc-wybudowany-dom

Jak wynika z analizy zapytań ofertowych w Oferteo.pl, co trzeci zleceniodawca (33,4%) poszukuje ofert firm, które wybudują dom do stanu surowego zamkniętego – a więc z oknami i dachem. Co czwarty inwestor (23,3%) chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego (bez drzwi i bez okien). Podobna część inwestorów (21,2%) jest zainteresowana budową do stanu deweloperskiego, a kilka procent mniej (18,1%) do stanu „pod klucz” zakładającego całkowite wykończenie budynku mieszkalnego.

 

Domy o powierzchni do 150 metrów kwadratowych

metraz-domw

Jak pokazuje badanie Oferteo.pl, Polacy chcieliby mieszkać w domu o powierzchni użytkowej 126-150 metrów kwadratowych (28,7%) lub nieco mniejszym 101-125 metrów kwadratowych (22%). Stosunkowo rzadko buduje się domy większe niż 200-metrowe.

 

Wolno stojące domy parterowe bez piwnicy

Typ-budowanego-domu

Wyniki ankiety przeprowadzonej na próbie ponad 300 osób realizujących budowę domu pokazują, że wśród inwestycji zdecydowanie przeważają budowy domów wolno stojących (87,2%).

Liczba-pięter

Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym – taki typ wymarzyło sobie 69,8% ankietowanych. Niecałe 20% inwestorów (18,6%) również planuje wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2014 decydował się zaledwie co 9. inwestor (11%). „Ta grupa budujących jest gotowa ponieść większe koszty związane z budową piwnicy, zyskując w ten sposób dodatkowe pomieszczenia” – komentuje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

 

Jak dom – to murowany

wykres_W-jakiej-technologii-ma-byc-wybudowany-dom

„Od lat niezmiennie badania Oferteo.pl potwierdzają przywiązanie do tradycyjnych technologii i materiałów” – stwierdza członek Zarządu serwisu, Karol Grygiel. W 2014 roku blisko połowa respondentów (40,9%) zamierzała zlecić budowę domu w technologii murowanej z cegły ceramicznej. Co trzeci respondent preferował wykorzystanie betonu komórkowego (33,2%).

W porównaniu do lat 2012 i 2013 widoczny jest stopniowy wzrost zainteresowania inwestorów technologią szkieletową i kanadyjską (odpowiednio 8,5%, 9,3% oraz 12,4% w latach 2012-2014).

 

Ceramika również na dachu

wykres_W-jakiej-technologii-ma-byc-wybudowany-dom

Najchętniej wybieranym pokryciem dachu jest od lat dachówka ceramiczna, która kojarzy się z trwałością. W 2014 roku zdecydowało się na nią 44,8% osób zlecających budowę domu. Zaledwie o kilka procent mniej inwestorów (39,1%) zamierza położyć na dachu blachę bądź blachodachówkę.

 

Koszty budowy domów

Budowa do stanu „pod klucz” statystycznego domu (wolno stojący parterowy z poddaszem użytkowym i bez piwnicy, z garażem, o łącznej powierzchni użytkowej około 150 metrów kwadratowych, wzniesiony w technologii murowanej z cegły ceramicznej, z dwuspadowym dachem pokrytym dachówką ceramiczną) to koszt około 430 000 zł – wynika z wyceny wydawnictwa SEKOCENBUD. Zakłada się tutaj, że dom wybuduje jeden generalny inwestor. Szczegółowy kosztorys dostępny jest na stronie Oferteo.pl.

 Rozkład-w-Polsce-średnich-cen-budowy-1-m2-domu

Otrzymany w ten sposób średni koszt budowy 1m2 powierzchni użytkowej równy 2 767 zł różni się w poszczególnych województwach. Najtaniej, bo już za ok. 2 556 zł/m2, można budować w województwie świętokrzyskim. Szacunkowo najdrożej (2 986 zł) trzeba zapłacić za budowę metra kwadratowego domu w województwie wielkopolskim.

Lwią część kosztów budowy stanowią materiały budowlane – zgodnie z wyceną firmy SEKOCENBUD stanowią one 59,7%. Robocizna stanowi niemal 1/5 kosztów (19,9%), a koszty pośrednie, np. transportu to 14,4%. Stosunkowo małym kosztem jest wynajem i eksploatacja sprzętu (2,1%). Deklarowany zysk inwestora wykonującego całość prac to 3,9% całej inwestycji.

Planując rozkład kosztów budowy, warto zwrócić uwagę na to, jaki kapitał należy zgromadzić na sfinansowanie poszczególnych etapów budowy. Według ankiet przeprowadzonych wśród firm budowlanych, budowa fundamentów stanowi 7,4% wartości całego domu. Inwestorzy zamierzający zlecić budowę do stanu surowego otwartego, poniosą 29,2% kosztów budowy „pod klucz”, w przypadku zaś stanu surowego zamkniętego będzie to już niemal połowa finalnych kosztów (45,3%). Aby wykończyć dom do stanu deweloperskiego, należy dysponować 71,5% całej kwoty, na jaką wyceniono dom „pod klucz”.

 

Ceny działek

wykres_Srednie-ceny-1-m2-dzialki

 Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród budujących domy na terenach wiejskich, średnia cena 1 metra kwadratowego działki budowlanej to 80 złotych. W małych i średnich miastach cena jednostkowa takiej samej powierzchni jest zbliżona i wynosi odpowiednio 116 zł i 119 zł/m2. 1 metr kwadratowy w dużym mieście kosztuje 131 złotych, a w wielkim mieście 310 zł, co stanowi niemal czterokrotnie większą kwotę niż w przypadku terenów wiejskich.

 

Niezbędny dobry kosztorys

Działka, projekt, materiały budowlane czy robocizna to główne pozycje do ujęcia w budżecie inwestycji. Jak doradzają budujący, należy bardzo dobrze przemyśleć wszystkie możliwe wydatki. „Prawidłowe obliczenie wartości inwestycji i zaplanowanie w tej wysokości budżetu pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek związanych z niedoszacowaniem kosztów”– radzi Mariola Gala-de Vacqueret, redaktor naczelna wydawnictw SEKOCENBUD.

Różnica-między-realnym-kosztem-budowy-a-początkową-wyceną

Jak wynika z ankiety Oferteo.pl, co trzeci Polak, który zakończył już budowę domu, wydał o 11-20% więcej niż przewidywał na początku. Wśród nieujętych w wycenie kosztów, które trzeba było ponieść w trakcie procesu budowlanego, znalazły się m.in. dodatkowe prace związane z adaptacją terenu, wykonaniem drogi dojazdowej czy użyciem sprzętu budowlanego. Do wzrostu planowanych wydatków przyczyniły się również zmiany cen materiałów budowlanych czy decyzje inwestorów o użyciu materiałów bądź instalacji lepszej jakości.

Co ciekawe, co czwarty inwestor (23,9%) spodziewał się wyższych kosztów niż poniósł w rzeczywistości, oszczędzając w ten sposób środki.

 

Ile czasu trzeba poświęcić na budowę?

Czas-trwania-budowy

Blisko połowa respondentów ankiety deklaruje, że budowa ich domu zajęła do 12 miesięcy (44,7%). Podobna część inwestorów czekała na zakończenie budowy 1,5 roku (19,6%) oraz 2 lata (20,8%). Niekiedy jednak budowa przedłużyła się na tyle, że zajęła ponad 3 lata (5,9% respondentów).

 

Za ile chcesz rozpocząć budowę?

wykres_Planowany-termin-rozpoczecia-budowy

Doświadczenie Oferteo.pl pokazuje, że firma budowlana poszukiwana jest najczęściej z półrocznym wyprzedzeniem (34,7%). Nieco mniejsza liczba zainteresowanych budową składa zapytanie ofertowe zaledwie 3 miesiące przed planowanym terminem jej rozpoczęcia (31,6%).

Jak przyznał inwestor z woj. śląskiego, „podstawa to sprawdzona ekipa wykonawcza, z doświadczeniem i fachową radą”. Warto więc odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania takiej firmy budowlanej, która solidnie wybuduje dom marzeń.

 

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy 5 632 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2014 roku przez osoby zamierzające zlecić budowę domu oraz z analizy pogłębionych wywiadów ankietowych przeprowadzonych na grupie 328 respondentów budujących dom.

Omnie Oferteo.pl

Oferteo.pl to serwis łączący poszukujących produktów i usług wraz z ich dostawcami. Zarówno osoby prywatne, jak i firmy mogą bezpłatnie składać zapytania ofertowe, by otrzymać oferty handlowe, natomiast dostawcy produktów i wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do klientów, zainteresowanych konkretnymi produktami lub usługami z ich oferty.