Poznaniacy kupują droższe mieszkania

Poznaniacy kupują droższe mieszkania
Możliwość komentowania Poznaniacy kupują droższe mieszkania została wyłączona, 04/09/2013, przez␣, w␣apartamenty, Headline, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań

Jak pokazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ostatni miesiąc przyniósł kilkuprocentowy wzrost cen sprzedawanych mieszkań. W Poznaniu zainteresowaniem cieszą się nieruchomości o podwyższonym standardzie oraz zlokalizowane w centrum lub dobrze z nim skomunikowane. Ponadto kupującym sprzyja korzystna sytuacja kredytowa.

W porównaniu do września ubiegłego roku w stolicy Wielkopolski, rata kredytu zaciągniętego na zakup 60-metrowego mieszkania spadła aż o 447 PLN.

 Ożywienie na rynku najmu

W Poznaniu w okresie wakacyjnym spada liczba zawieranych transakcji kupna – sprzedaży. W tym czasie większym zainteresowaniem, niż w pozostałych miesiącach, cieszy się rynek najmu. Powodem jest zbliżający się rok akademicki i związany z nim napływ studentów, szukających lokum na czas nauki. – Powoduje to znaczne ożywienie na rynku najmu, bowiem młodzi ludzie w stosunkowo krótkim okresie muszą znaleźć mieszkanie – tłumaczy Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Najtańszą opcją wynajmu jest w Poznaniu stancja, za którą zapłacimy 530 PLN za miesiąc. Z kolei kawalerka to koszt rzędu 1100 PLN, mieszkanie dwupokojowe 1375 PLN, a trzy pokoje to 1770 PLN.

Wyższe ceny transakcyjne

Jak informują autorzy raportu, poznański rynek nieruchomości nie ulega tendencji obniżki cen, zauważalnej w pozostałych miastach Polski. – Podczas gdy w całym kraju ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego spadają, w Poznaniu obserwujemy kilkuprocentowy wzrost kosztu nabywanego lokalu – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Podobną sytuację można zaobserwować tylko w Krakowie, gdzie cena metra kwadratowego od początku roku zwiększyła się o 600 PLN. W obu przypadkach podwyżka nie wynikała jednak z rzeczywistego wzrostu cen, lecz zmiany preferencji osób dokonujących zakupu. Poznaniacy częściej niż w poprzednich latach interesują się atrakcyjnie zlokalizowanymi mieszkaniami. Ponadto dużą popularnością cieszą się lokale o podwyższonym standardzie, który wpływa na wyższą cenę nieruchomości. Średnia cena transakcyjna sprzedawanego mieszkania zbliża się ponownie do poziomu 5000 PLN za mkw. Poznań znajduje się w czołówce miast pod względem wielkości sprzedawanego metrażu. Średnia powierzchnia mieszkania wynosi 57 mkw. Większe nieruchomości kupowane są jedynie w Warszawie. – Zauważalny jest wzrost zainteresowania domami jednorodzinnymi, zlokalizowanymi na obrzeżach miasta – dodaje Marcin Jańczuk, Metrohouse. – Domy wolnostojące są dobrą alternatywą dla mieszkań o dużej powierzchni.

Poznaniacy coraz częściej wybierają kupno mieszkania, jako formę inwestycji zgromadzonego kapitału. – Na poznańskim rynku pojawiło się liczne grono klientów gotówkowych – zauważa Marcin Oziewicz, Dyrektor Oddziału Expander w Poznaniu. – Traktują oni zakup nieruchomości jako alternatywę do lokowania pieniędzy w bankach. Tendencja ta jest bezpośrednio powiązana

z malejącymi stopami procentowymi. Znaczną grupę kupujących stanowią również rodzice młodych ludzi, którzy rozpoczynają naukę w Poznaniu. Jest to również ciekawa forma inwestycji, bowiem popularne staje się podnajmowanie części mieszkania innym studentom.

Niższa podaż

W drugim kwartale 2013 roku znacznie obniżyła się podaż na poznańskim rynku nieruchomości mieszkaniowych – W porównaniu z pierwszym kwartałem odnotowaliśmy spadek o 6,7% – mówi Marcin Oziewicz, Expander. – Dodatkowo można spodziewać się jeszcze mniejszej podaży, ze względu na ograniczenie ilości otwieranych przez deweloperów inwestycji. Warto przypomnieć, że na początku roku Poznań zanotował jedną z największych obniżek cen metra kwadratowego w Polsce. Ograniczenie oferty spowoduje jednak wyhamowanie trendu spadkowego średniej ceny mieszkania

z rynku pierwotnego, która obecnie wynosi 6110 PLN za lokal w stanie deweloperskim bez garażu.

Kredyty w złotych tańsze niż rok temu

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, choć w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło, to nadal jest istotnie mniejsze

w porównaniu do lipca ubiegłego roku. – W wyniku niższego oprocentowania spadły również raty kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Biorąc pod uwagę obniżkę oraz aktualnie niższe ceny nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu od września 2012 roku spadła o 447 PLN. Pomimo iż spadek stóp procentowych został zahamowany przez Radę Polityki Pieniężnej oraz same banki, które stopniowo podnoszą marże, wciąż popularne jest zaciąganie kredytu na zakup mieszkania. – Młode osoby często poszukują kredytowania, najczęściej decydując się na zakup lokalu dwu- lub trzypokojowego o powierzchni do 50 mkw. – mówi Marcin Oziewicz, Expander.

– Zainteresowaniem cieszą się również mieszkania o metrażu 75 mkw. z małym ogródkiem, zlokalizowane na obrzeżach Poznania. Coraz słabszym powodzeniem cieszą się za to kawalerki. Ceny poszukiwanych nieruchomości plasują się na poziomie 200 – 300 tys. PLN.

Źródło:

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.