Polska kolej dużych prędkości

Polska kolej dużych prędkości
Możliwość komentowania Polska kolej dużych prędkości została wyłączona, 02/05/2011, przez␣, w␣E2012, infrastruktura, PKP, regiony

Wyborcza.biz pisze o statusie projektu polskiej kolei dużych prędkości.Rząd planuje, że superszybkimi pociągami będziemy podróżować z Warszawy do Wrocławia i Poznania, najpóźniej do 2020 roku. Do jesieni 2011 roku konsorcjum hiszpańskiej firmy IDOM i poznańskiego Biura Projektów Komunikacyjnych przygotowują studium wykonalności, które najprawdopodobniej określi przebieg trasy. Wytyczenie trasy to obecnie przedmiot rywalizacji a nawet sporu pomiędzy gminami i samorządami, gdzie potencjalnie może zostać zlokalizowana szybka kolej.

Ważną informację podaje dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości Zbigniew Ciemn: Analizy wskazują, że bilety na kolej dużych prędkości będą tylko do 20 proc. droższe niż na zwykłe ekspresy. Niestety w Polsce nie ma przewoźnika,  posiadającego odpowiedni tabor. Rozwiązaniem będą najprawdopodobniej przewoźnicy z zagranicy – wstępnie zainteresowane jest m.in. Deutsche Bahn. Budowa linii dużych prędkości może kosztować około 18 mld zł. Możliwe źródła finansowania przedstawi studium wykonalności.

Photo twinlix.com

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.