W piątek Sejm przyjął ograniczenia w programie RnS

W piątek Sejm przyjął ograniczenia w programie RnS
Możliwość komentowania W piątek Sejm przyjął ograniczenia w programie RnS została wyłączona, 13/06/2011, przez␣, w␣finanse, prawo

Obniżenie ceny mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę, a także ograniczenie tej możliwości do rynku pierwotnego – przewiduje znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa dot. programu „Rodzina na swoim”. Program ma funkcjonować tylko do końca 2012 r.

W głosowaniu wzięło udział 422; 228 było za, 143 przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu.

Program „Rodzina na swoim” zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni nie przekraczającej 140 m kw.

W styczniu rząd przyjął projekt zmian w ustawie w tej ustawie – „o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania”. Poinformował, że zamierza stopniowo wygaszać cały program – wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 r.

Uchwalona ustawa zakłada m.in. obniżenie ceny mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę (zmniejszenie z 1,4 do 1,1 wartości mnożnika, który z kolei określa limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę).

Mnożnik określa maksymalną wartość metra kwadratowego lokalu, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Wartość średniej ceny metra lokalu w danym regionie określa raz na pół roku wojewoda. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem.

Zgodnie z nowelizacją, dopłata do oprocentowania preferencyjnego kredytu obejmie tylko rynek pierwotny – wyłączono z niego rynek wtórny mieszkań.

Określa też maksymalny wiek docelowy kredytobiorcy (tj. każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko) na poziomie 35 lat.

Przyjmowanie wniosków o kredyty preferencyjne będzie trwało do 31 grudnia 2012 r.

Źródło: PAP

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.