Nowe mieszkania to niemal połowa oferty na rynku wtórnym

Nowe mieszkania to niemal połowa oferty na rynku wtórnym
Możliwość komentowania Nowe mieszkania to niemal połowa oferty na rynku wtórnym została wyłączona, 14/02/2013, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, raporty

Mieszkania budowane po 1995 roku, czyli w zaledwie ostatnich dwóch dekadach stanowią niemal połowę ofert wystawionych na sprzedaż. Co więcej aż 23,5% to budynki powstałe i sprzedawane już w trakcie i po boomie na rynku nieruchomości. Jednocześnie należą one do najdroższych wystawionych na sprzedaż mieszkań. Mieszkania budowane po 2007 roku są o 11% droższe niż średnia cena w danym mieście, a nawet o 17% w porównaniu z ofertami w blokach z wielkiej płyty. Ta grupa ogłoszeń w dużym stopniu wpływa na wysokość cen ofertowych i dalsze obniżki cen powinny nastąpić w tym segmencie rynku.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

Największy wybór ofert mają osoby poszukujące mieszkań 2 pokojowych, stanowią one ponad 41% wszystkich ofert. Mieszkanie 3 pokojowe to kolejne 34% podaży. Niewielki odsetek mieszkań wystawionych na sprzedaż to duże nieruchomości 5 i 6 pokojowe – zaledwie 2%. Z drugiej strony zapotrzebowanie na takie mieszkania jest małe.

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.