Nowe inwestycje deweloperskie – wysoka jakość w dobrej cenie

Nowe inwestycje deweloperskie – wysoka jakość w dobrej cenie
Możliwość komentowania Nowe inwestycje deweloperskie – wysoka jakość w dobrej cenie została wyłączona, 19/09/2011, przez␣, w␣bez kategorii, inwestycje, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, raporty, Wrocław

Czy tylko mieszkania w złej dzielnicy są tanie? Od czego zależy więc cena mieszkań i co oznacza słowo tanie? Czy wraz z nią zawsze idzie w parze odpowiedni standard? Czy możliwa jest wysoka jakość w dobrej cenie, czy to tylko bajka z folderów sprzedażowych?

Wybierając mieszkanie, decyzję podejmuje się na kilku płaszczyznach – wybieramy dzielnicę, konkretny metraż, ale także odpowiedniego inwestora – to on jest gwarancją wysokiej jakości w dobrej cenie. Nie bez znaczenia także jest bank, z którym deweloper współpracuje. Szczególnie, gdy zamierzamy starać się o kredyt hipoteczny. Rzadko kiedy bowiem jesteśmy w stanie sfinansować zakup mieszkania z własnych oszczędności. Banki o wiele chętniej udzielają kredytów hipotecznych, jeśli znają inwestora i mają o nim nieposzlakowana opinię – twierdzi Tomasz Sujak z wrocławskiego Archicomu. Mając gwarancję wykonanej inwestycji, podejmują mniejsze ryzyko, przeznaczając pieniądze na kredyty dla przyszłych mieszkańców.- dodaje Tomasz Sujak. Najbardziej problematyczną kwestią wydaje się być jednak cena mieszkania. A właściwie jej interpretacja. Niska cena za metr zawsze wydaje się być okazją. Często nie zwracamy uwagi na fakt, że wybrane mieszkanie znajduje się w nieciekawej dzielnicy z trudnym dojazdem, czy jest nieustawnym i zimnym mieszkaniem rogowym. Często niestety towarzyszy nam myślenie: jakoś to będzie. Oczywiście nie zawsze musi tak być, jednak widząc duże promocje czy rabaty, zamiast się cieszyć, powinniśmy raczej się zastanowić, dlaczego dane mieszkanie jest w okazyjnej cenie. – Każdy z deweloperów posiada własną strategię sprzedaży. Jest ich tyle, ile firm działających w tej branży. Na pewno każda z firm przeprowadza rzetelną analizę rynku – sprawdza średnie ceny mieszkań w danej okolicy czy też podpatruje konkurencję. Jednak cena mieszkania zależna jest od wielu czynników. Jednym z nich jest kwota za jaką firma kupiła działkę, na której ma powstać nieruchomość. Jeżeli grunt pod inwestycję znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji to deweloper zapewne poniósł wysokie nakłady przy jego nabyciu, a to z kolei oznacza wyższą cenę dla klienta – tłumaczy Katarzyna Wojnicka z krakowskiej firmy InterDom. Oczywiście zdarzają się sytuację, w których cena jest nieproporcjonalna do oferowanego standardu (ewidentnie wysoka jakość nie odpowiada dobrej cenie), ale właśnie dlatego wybór dobrego i sprawdzonego dewelopera jest taki ważny. Warto zawsze przejrzeć zestawienia i raporty dostępne w Internecie. Nie ma chyba lepszego źródła informacji od obecnych mieszkańców już zrealizowanych inwestycji– jeśli stare powiedzenie „co tanio, to drogo” sprawdziło się w przypadku transakcji kupna mieszkania w danej lokalizacji, na pewno się o tym dowiemy. Oczywiście trzeba mieć do tego odpowiedni dystans, gdyż opinie zawsze są subiektywne, ale z pewnością kilka zdań okaże się przydatnych. Ważna jest też nasza motywacja

Nie zawsze kupujemy mieszkania z myślą o tym, że sami będziemy w nich mieszkać. Na taką inwestycję często decydują się rodzice z myślą o swoich wkraczających w dorosłość dzieciach lub osoby chcące zainwestować w nieruchomości, które od wielu lat uważane są za dobry sposób lokowania swoich zasobów. – W takich wypadkach coraz częściej łączy się poszukiwania mieszkania „do mieszkania” i „do wynajęcia”. Przy odpowiednim podejściu i rozeznaniu kupno większego mieszkania dla studiującego dziecka, czy wyłącznie pod wynajem może okazać się dużo tańsze niż kupno kawalerki – komentuje Tomasz Sujak z firmy Archicom. – Mieszkanie pod wynajem nie musi bowiem spełniać cech mieszkania na tak zwane całe życie. Nasi najemcy będą tam mieszkać wyłącznie przez jakiś czas. Dlatego większy nacisk należy położyć na cenę i lokalizację blisko uczelni, centrów biznesowych, a kwestię aranżacji osiedla, zieleni raczej odsunąć na drugi plan- zwraca uwagę Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości.

Inaczej podchodzą do tej zagadnienia młode małżeństwa. Dla nich dobry układ mieszkania i otoczenie przyszłego M będą miały kluczowe znaczenie. Należy pamiętać, że dobra lokalizacja to nie zawsze bliskość centrum, ale również dogodna komunikacja z głównymi dzielnicami miasta, pełna infrastruktura, bliskość przedszkoli lub szkół czy sąsiedztwo terenów zielonych. Najbliższa okolica musi być wygoda, ale także bezpieczna i atrakcyjna oraz przyszłościowa. Czy dodatkowe rozwiązania muszą wpływać na cenę mieszkania? Zagospodarowanie inwestycji to zazwyczaj niewielka część wydatków. Doświadczony deweloper już na etapie budowy potrafi rozplanować prace tak, aby aranżacja zieleni czy dodatkowe rozwiązania nie wpływały znacząco na kieszeń klienta. – tłumaczy Tomasz Sujak z firmy Archicom. Tutaj dobrym przykładem na wysoką jakość w dobrej cenie może być wrocławskie osiedle Olimpia Port, które sprzedało się w rekordowym czasie, mimo że budowa dopiero ruszyła. Z jednej strony skusiła klientów dobra cena, a z drugiej świetna lokalizacja i wysoka jakość projektu, który uwzględnia takie rozwiązania, jak taksówka wodna, tereny spacerowe i rekreacyjne, świetne widoki i sprawdzone rozplanowanie pomieszczeń. Akurat ta inwestycja jest przykładem, jak można dobrze ulokować swoje pieniądze. Chociaż osiedle dopiero się buduje, to w wieloletniej perspektywie warto poczekać na odbiór kluczy tych kilka miesięcy, gdyż taka inwestycja zwróci się pewnie nawet z nawiązką. Nawet jeśli okaże się po kilku latach, że znowu szukamy dla siebie nowych czterech kątów, poprzednie mieszkanie w dobrej lokalizacji z luksusowymi dodatkami będzie miało większą wartość dla potencjalnego najemcy czy kupca z drugiej ręki.

Nowe mieszkanie to najczęściej wybór na całe życie. Wiąże się z ryzykiem, ale także dużymi pokładami nadziei, że jednak uda się w dobrej cenie znaleźć to jedyne. Są tacy, którzy muszą zobaczyć, zanim się zdecydują i wybierają już gotowe inwestycje. Inni zdecydują się na zakup mieszkania na osiedlu, które jeszcze nie powstało, gdyż po kalkulacji kosztów ryzyko okazuje się dla nich opłacalne. I w zasadzie każdy sposób jest dobry, jeśli zachowamy kilka najważniejszych zasad. Wybierajmy sprawdzonych deweloperów, którzy budują nawet w kryzysie, mają dobre opinie wśród klientów, bogatą tradycję i własną siedzibę.

Tagi:␣
front

Omnie FreshPR