Nieduża korekta cen domów i działek

Możliwość komentowania Nieduża korekta cen domów i działek została wyłączona, 12/09/2012, przez␣, w␣mieszkaniowe, nieruchomości

Ceny stołecznych nieruchomości jednorodzinnych, podobnie jak gruntów budowlanych notują niewielkie obniżki. Kupujący poszukują najtańszych ofert

Ponieważ warszawskie nieruchomości mają najwyższe ceny w kraju, wiele osób poszukuje ofert z poza stolicy. Największym zainteresowaniem cieszą się te położone nie dalej od Warszawy niż 25-30 km, w takich miejscowościach jak np. Piaseczno, Pruszków, Legionowo, czy Otwock.

Na ogół osoby zdecydowane na kupno domu szukają jak najtańszych ofert w cenie do 600 tys. zł, a takich na rynku jest niewiele. Na Mazowszu w sprzedaży jest ok. 34 tys. domów, ale te w cenie do 600 tys. zł, którymi zainteresowanych jest aż 75 proc. potencjalnych nabywców, stanowią tylko ok. 8,5 proc. całej podaży.

Jak podają analitycy portalu Domy.pl, w najbardziej popularnych lokalizacjach, jak Piaseczno i Pruszków stawki są niewiele niższe niż w Warszawie i wahają się od 4 do ok. 5,7 tys. zł za mkw., a za dom trzeba zapłacić od 800 do 1,1 mln zł. Prestiżowe miejsca są znacznie droższe. Na przykład w Konstancinie-Jeziornie 1 mkw. domu kosztuje przeciętnie aż 7,7 tys. zł.

W Warszawie 4-5,5 zł/mkw.

W Warszawie ceny domów od dwóch lat są niezmienne. Z danych Ober-Haus wynika, że w lewobrzeżnej części Warszawy stawki sięgają najczęściej 5–5,5 tys. zł/mkw., a w prawobrzeżnej 4 tys. zł/mkw.

Ze względu na wysokość cen ofertowych nieruchomości jednorodzinne nie sprzedają się tak szybko jak mieszkania. Jednak, jak zwracają uwagę pośrednicy, od kilku miesięcy zainteresowanie nimi jest nieco większe niż wcześniej. Coraz częściej dochodzi do transakcji gotówkowych bez wsparcia kredytowego.

Zakup nieruchomości często traktowany jest dziś jak lokata kapitału. Przez 40 proc. Polaków nieruchomości uważane są bowiem za bezpieczną inwestycję na czas kryzysu, wynika z badania instytutu Homo Homini wykonanego na zlecenie Deutsche Bank PBC. Dopiero na drugim miejscu znalazła się lokata bankowa, na którą wskazało 27 proc. ankietowanych.

Pomimo konkurencyjnej obecnie oferty deweloperów segment domów jednorodzinnych wciąż zdominowany jest przez inwestorów indywidualnych. Ponad połowa domów budowana jest najczęściej metodą gospodarczą. Analitycy Emmerson szacują, że taki sposób budowy generuje oszczędności od kilku do prawie 20 proc. Najczęściej koszt jest około 10 proc. niższy niż w przypadku zakupu budynku na rynku deweloperskim.

Przed rozpoczęciem wieloletniej budowy należałoby jednak przyjrzeć się ofercie rynku pierwotnego, bo da się na nim znaleźć wiele ofert w promocyjnych cenach. W okazyjnej cenie można na przykład kupić teraz gotowy segment w warszawskim Wawrze przy ulicy Kadetów niedaleko Wału Miedzyszyńskiego. Deweloper obniżył ceny nawet o 20 proc. Osoby ceniące modernistyczne formy architektoniczne w inwestycji Osiedle Przytulne spółki Barc Warszawa SA. mogą kupić segment o pow. 163 mkw. już za 784 tys. zł.

Działki tańsze o 4 proc.

Decydując się na samodzielną budowę domu w dużym mieście największy koszt przyniesie nam zakup działki. Choć, według danych portalu Szybko.pl w ciągu minionego roku niemal we wszystkich województwach i aglomeracjach działki budowlane straciły na wartości, to jednak nie na tyle, żeby znacząco wpłynąć na obniżenie kosztu budowy domu. Średnio w całym kraju metr kwadratowy gruntu pod budowę staniał o 4 proc., a w miastach wojewódzkich obniżka wyniosła 10 proc.

Z wyliczeń analityków Szybko.pl wynika, że kupując 1000 metrową działkę w Warszawie zapłacimy dziś średnio o 60 tys. złotych mniej niż przed rokiem. Przy najwyższych w Polsce stołecznych cenach parceli to niewiele, bo według danych portalu Domy.pl za metr kwadratowy warszawskiej działki trzeba zapłacić przeciętnie 1117 zł/mkw. Zdarza się też, że w centrum Warszawy cena 1 mkw. gruntu pod budowę przekracza 10 tys. zł.

Nie wszędzie jednak ziemia jest tańsza. W województwie warmińsko-mazurskie i w Olsztynie stawki wzrosły. W ciągu roku działki budowlane podrożały tam wg serwisu Szybko.pl średnio o 10 zł na metrze.

 

Autor: Barc Warszawa S.A.

 

 

Omnie BARC Warszawa S.A.

BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.