Najemcy szukają mniejszych mieszkań niż nabywcy

Najemcy szukają mniejszych mieszkań niż nabywcy
Możliwość komentowania Najemcy szukają mniejszych mieszkań niż nabywcy została wyłączona, 23/05/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, raporty

27% osób szukających mieszkania do wynajęcia myśli o kawalerce. Jeden pokój skusiłby natomiast jedynie 16% nabywców. Najwięcej najemców szuka mieszkania w dzielnicach centralnych największych miast. Tam też najtrudniej będzie negocjować cenę w związku z dużą konkurencją.

Wynajem to rozwiązanie dla osób, które najczęściej nie chcą wiązać się z nieruchomością na stałe lub po prostu nie stać ich na zakup własnego „M”. Dlatego też preferencje nabywców i najemców znacznie się od siebie różnią. Ci drudzy częściej wybierają droższe lokalizacje centralne, ale same lokale – mniejsze.

Własne większe od czyjegoś

O ile mniejsze? Zarówno wśród nabywców jak i najemców najpopularniejsze są lokale dwupokojowe odpowiadając za ponad połowę popytu, ale za to już w przypadku mniejszych lokali widoczna jest znaczna przewaga najemców. Wśród nich kawalerki szuka ponad 27% osób. Z grona kupujących jest to jedynie 16% poszukujących „M”. Większe lokale mocniej przyciągają kupujących. Z ich grona mieszkania trzypokojowego szuka 25% osób, a w przypadku lokali przynajmniej czteropokojowych jest to blisko 5% osób. Dla najemców wskaźniki te wynoszą odpowiednio 17 i 3%.


Małe lokale szyte na miarę

Porównując ofertę rynkową do preferencji najemców, trzeba zauważyć niemałe rozwarstwienie pomiędzy popytem i podażą na tym rynku. Chodzi tu o powierzchnię lokali, która jest znacznie większa niż poszukiwana w przypadku lokali trzy i czteropokojowych. W przypadku tych drugich na badanych rynkach oferowane lokale są przeciętnie o 26 m kw. za duże – najemcy poszukują lokali o blisko 82 m kw., a właściciele posiadają blisko 108- metrowe mieszkania. W segmencie mieszkań trzypokojowych różnica sięga 15 m kw. Dopiero w przypadku dwóch pokoi różnica nie jest aż tak uderzająca i wynosi 6 m kw. Najlepiej sytuacja przedstawia się w przypadku kawalerek. Ich powierzchnia na rynku odpowiada średniej poszukiwanej.

Cena rządzi nabywcami

W kontekście różnic między preferencjami nabywców i najemców nie można zapomnieć o lokalizacji. Osoby poszukujące lokalu do wynajęcia znacznie chętniej wybierają centralne dzielnice. Zdarza się, że w takich lokalizacjach odsetek zainteresowanych najmem jest dwa, a nawet trzykrotnie większy od odsetka zainteresowanych zakupem mieszkania. Dobrym przykładem jest krakowskie Stare Miasto, gdzie chciałoby zamieszkać 21% zainteresowanych najmem i tylko 7% zainteresowanych kupnem. Rozbieżności wynikają stąd, że dla najemców bardziej liczy się bliskość centrum i dobra komunikacja. Kupujący z kolei dokonują wyboru przede wszystkim przez pryzmat dostępnego budżetu, a im dalej od centrum, tym po prostu taniej.

Omnie Bartosz Turek

Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.