Na rynku nieruchomości bez zmian

Na rynku nieruchomości bez zmian
Możliwość komentowania Na rynku nieruchomości bez zmian została wyłączona, 18/08/2014, przez␣, w␣Białystok, ceny, Gdańsk, Gdynia, Headline, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Olsztyn, Poznań, raporty, Sopot, Warszawa, Wrocław

Jakiekolwiek poważne zmiany na rynku nieruchomości byłyby aktualnie dużym zaskoczeniem. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych tygodniach na rynek trafiło więcej ofert czy też pojawiła się nowa grupa kupujących. Nieznacznie zmieniają się więc również ceny. Zgodnie z przewidywaniami ceny lipcowe są średnio o  0,2% niższe od tych sprzed miesiąca, a tendencja zniżkowa utrzyma się co najmniej do końca wakacji.

Największy spadek ceny (rzędu 1%) odnotowaliśmy w Łodzi, która niewątpliwie stanowi najbardziej chwiejny rynek: nawet niewielkie zmiany w popycie powodują znaczne skoki cen, zarówno w górę jak i w dół. Podobnie jest w Katowicach, gdzie średnia cena ofertowa w ciągu minionego miesiąca obniżyła się o 0,8%. O 0,7% tańsze niż w czerwcu są mieszkania w Szczecinie i Warszawie. Obniżki nie ominęły również Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni, Torunia i Białegostoku. Jedynym miastem, w którym widać wzrost cen ofertowych jest Sopot – gdzie w sezonie letnim ceny rosną co roku. Również we Wrocławiu, Opolu i Lublinie nie odnotowujemy w lipcu spadku średniej wysokości ofert.

Mimo że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny obniżyły się nieznacznie w wyniku sezonowego spadku popytu, to w porównaniu z lipcem 2013 we wszystkich 15 analizowanych polskich miastach mieszkania są aktualnie droższe o 4,1%.

7 miast ofertowe

8 miast ofertowe

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.