Na rynku mieszkań w Krakowie rządzi cen

Na rynku mieszkań w Krakowie rządzi cen
Możliwość komentowania Na rynku mieszkań w Krakowie rządzi cen została wyłączona, 12/02/2013, przez␣, w␣ceny, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Uncategorized

Nabywcy mieszkań w Krakowie mogą mieć powody do zadowolenia. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera to właśnie tutaj w ciągu ostatniego roku najbardziej spadły ceny lokali z rynku wtórnego. Ponadto banki poluzowały politykę kredytową i obecnie za ratę kredytu zaciągniętego na mieszkanie o powierzchni 60 m kw. krakowianie płacą o 428 zł mniej niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku.

Coraz tańszy kredyt na własne M w Krakowie

Początek lutego obfituje w dobre wiadomości dla osób, które planują nabyć mieszkanie z rynku wtórnego w Krakowie. Spadły ceny lokali oraz poluzowano politykę kredytową – Po 4 obniżkach stóp procentowanych NBP stawka WIBOR 3M, od której jest uzależnione oprocentowanie większości kredytów w PLN, spadła do jednego z najniższych poziomów w historii. Wynosi ona tylko 3,81%, podczas gdy najniższa odnotowana wartość to 3,8% (6 sierpnia 2010 r.) – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – W rezultacie przeciętne oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych szybko spada. Jeszcze we wrześniu 2012 r. wynosiło ono 6,49%, a obecnie już tylko 5,53% (dla kredytu 300 tys. zł, LTV 75%). Spadają więc również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Krakowie (o powierzchni 60 m2) spadła od września aż o 428 zł – dodaje ekspert.

Największe spadki cen w kraju

W Krakowie odnotowano największe spadki cen transakcyjnych za mieszkania w kraju – W ciągu ostatnich 12-stu miesięcy przekroczyły poziom 20 proc. Drugi rekord to różnice pomiędzy cenami transakcyjnymi a ofertowymi, które wynoszą 19,2 proc. Oznacza to, że oferta rynkowa ma niewiele wspólnego z oczekiwaniami nabywców mieszkań, którzy z rynku wybierają mieszkania najtańsze, o niższym standardzie i gorszej lokalizacji. Obecnie średnia cena m kw. sprzedawanego mieszkania wynosi 5273 zł – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A. W Krakowie sprzedawane są również największe mieszkania – Sprzedawane lokale mają średnią powierzchnię 54,9 m kw., a średnia cena transakcyjna wynosi 288 tys. zł – dodaje ekspert.

Kraków ma najdroższe kamienice

Rynek mieszkaniowy w Krakowie na mapie Polski wyróżniają także ceny za lokale w zabytkowych kamienicach – Oferta mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie zdecydowanie różni się w porównaniu z resztą kraju. Zdecydowanie najdroższe są tu mieszkania w kamienicach – średnio około 7900 złotych za metr i wbrew pozorom nie ma ich w ofercie dużo. Stanowią około 14% sprzedawanych lokali, podczas gdy w Gdańsku czy Wrocławiu jest to ponad 20%. Kraków jest również jedynym miastem, gdzie mieszkania w budynkach powstałych po 2007 roku to 50% podaży – podsumowuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.