Mieszkania komunalne skarbem

Mieszkania komunalne skarbem
Możliwość komentowania Mieszkania komunalne skarbem została wyłączona, 22/02/2013, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Mieszkanie od państwa to towar deficytowy. Na lokum czeka się nawet 27 lat. Oczekujących jest coraz więcej. Ponad 80 procentom rodzin gminy nie są w stanie zapewnić w rozsądnym terminie mieszkań , które są w trudnej sytuacji życiowej.

Jak mówi Jacek Jezierski, prezes NIK, z roku na rok oczekujących na takie mieszkania jest więcej. W 2011 r. było to ponad 48 tys. rodzin, o 6 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Tymczasem rocznie gminy przyznawały lokale zaledwie 16 proc. starających się o najem. Pozostali czekali latami. 

Według danych GUS, ponad 3 mln osób w Polsce żyje poniżej minimum socjalnego. Część z nich wręcz w ubóstwie. Tacy ludzie nie są w stanie na własną rękę zapewnić sobie dachu nad głową. Powinno im pomóc państwo. O mieszkania komunalne mogą ubiegać się osoby o bardzo niskich dochodach, które nie kupią ich same. Nie mają zdolności kredytowej i żaden bank nie da im pożyczki. Ubiegają się więc o mieszkanie komunalne.Z raportu NIK, który sprawdził 34 gminy, wynika, że w większości z nich nie było przejrzystych zasad rozpatrywania wniosków, co sprzyjało korupcji. Średni czas oczekiwania wynosił 6 lat. Ale np. w Kielcach rekordzista bezskutecznie czekał ok. 27 lat, a w Kutnie 19 osób złożyło wnioski ponad dekadę temu.

Co gorsze, jest coraz większy popyt na lokale socjalne, wiąże się to z wyrokami eksmisyjnymi. Zapotrzebowanie na nie wzrosło o 21 proc. W 2009 r. na zapewnienie takiego lokum czekało 13,6 tys. rodzin, a w 2011 r. o 3 tys. więcej.

Z kolei NIK podaje, że w ciągu dwóch lat (2009–2011) liczba wyroków sądowych orzekających eksmisję z prawem do lokalu socjalnego wzrosła o jedną trzecią – z 11 do 15 tys.

Samorządy, oprócz kryteriów dochodowych, biorą też pod uwagę m.in. trudną sytuację życiową oraz stan techniczny obecnego lokalu. W pierwszej kolejności przyznaje się mieszkania opuszczającym domy dziecka, tym, którzy mają bardzo złe warunki lokalowe i ciężką sytuację życiową.

Źródło:

https://www.ekonomia24.pl

 

Tagi:␣
front

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.