Realizm cen ofertowych

Realizm cen ofertowych
Możliwość komentowania Realizm cen ofertowych została wyłączona, 14/05/2012, przez␣, w␣finanse, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Olsztyn, Poznań, raporty, Toruń, Warszawa, Wrocław

Mimo trwającej od kilkunastu miesięcy stagnacji na wtórnym rynku nieruchomości, coraz mniejszemu popytowi i spadającym cenom ofertowym, nadal można trafić na ogłoszenia ze znacznie zawyżonymi cenami wyjściowymi. Analizując ceny ofertowe, w dzielnicach poszczególnych miast, można ocenić, iż w 5 do 10% ogłoszeń ceny są zawyżone. Najczęściej dotyczy to najpopularniejszych dzielnic w danym mieście. Wystawiający mieszkania na sprzedaż uznają, iż prestiżowa lokalizacja gwarantuje cenę niezależnie od standardu i wielkości mieszkania. Najczęściej przeszacowane są lokalizacje śródmiejskie. Wśród ofert z zawyżoną ceną dominują mieszkania duże, powyżej 80 metrów kwadratowych, za które sprzedający żądają cen za metr porównywalny z kawalerkami.

Niezawodnym narzędziem weryfikującym cenę ofertową jest zainteresowanie ze strony kupujących. Brak zapytań jest sygnałem, iż ofertę należy zmodyfikować: poprawić jej jakość, zamieścić więcej, lepszej jakości zdjęć, wyeksponować zalety mieszkania i okolicy, ale przede wszystkim raz jeszcze przeanalizować czy poziom ceny jest właściwy. Osoby promujące swoje nieruchomości w serwisie www.szybko.pl przeważnie modyfikują cenę po 4-6 tygodniach od zamieszczenia oferty. Najczęściej cena jest obniżana o maksymalnie 5%. W 57% przypadków obniżka wyniosła od 0,5 do 5%. Od 5 do 10% obniżono ceny w 33% wystawionych ofert. Spektakularne obniżki, powyżej 20%, miały miejsce w zaledwie 1,2% przypadków.

W najmniejszym stopniu obniżane są ceny mieszkań w Olsztynie. Odnotowujemy tu najniższy średni poziom obniżki – 3,1%, ale również maksymalny upust cenowy był najniższy spośród analizowanych miast. Biorąc pod uwagę fakt, iż od hossy w 2008 średnie ceny w Olsztynie spadły już o 22% można wnioskować, iż ceny ofertowe w Olsztynie są zbliżone do cen transakcyjnych.

Do miast, gdzie obniżki cen już na etapie ofert są wysokie, należą Kraków, Łódź, Warszawa i Wrocław, ze średnim poziomem upustów powyżej 5% i przypadkami obniżania cen nawet o 1/3.

Warto dodać, że aktualnie ceny ofertowe są obniżane w mniejszym stopniu niż w 2011 roku. Obecnie średnia liczona dla wszystkich miast obniżka to 5%, podczas gdy w 2011 było to 5,6%.

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.