Kupno mieszkania a podatki

Możliwość komentowania Kupno mieszkania a podatki została wyłączona, 08/08/2011, przez␣, w␣bez kategorii, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Ponieważ, kupując mieszkanie, zapłaciłeś (za pośrednictwem notariusza) podatek od czynności cywilno-prawnych od tej transakcji – dowie się o niej Urząd Skarbowy. Jak już pisałem, Urząd Skarbowy może uznać podaną w umowie sprzedaży cenę mieszkania za zbyt niską i zażądać stosownej dopłaty tego podatku (w wysokości 2% od różnicy pomiędzy ceną umieszczona w akcie notarialnym, a ceną, którą Urząd uzna za bardziej realistyczną).

Ale to nie wszystko. Jeśli mieszkanie było kupione za gotówkę, lub z kredytu, ale ze znaczącym udziałem własnym, to Urząd Skarbowy może kazać ci udowodnić, skąd miałeś tak duże pieniądze. Jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić, to może ci wymierzyć (oprócz innych sankcji) karę w postaci podatku dochodowego od „nieujawnionych dochodów” w horrendalnej wysokości 75%. Wbrew pozorom, podatku tego mogą się obawiać nie tylko przestępcy. Jeśli na przykład kupisz mieszkanie za pieniądze otrzymane od rodziców, a oni nie zgłosili tej darowizny do Urzędu Skarbowego, to urząd może je uznać za „nieujawniony dochód” obłożony 75% podatkiem.

 

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.