Krakowski rynek wtórny stale atrakcyjny

Krakowski rynek wtórny stale atrakcyjny
Możliwość komentowania Krakowski rynek wtórny stale atrakcyjny została wyłączona, 24/03/2015, przez␣, w␣Headline, Kraków, małopolskie, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, regiony

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w stolicy Małopolski nadal spadają ceny ofertowe mieszkań. Co ważne, kwoty transakcyjne jednak rosną. Obecnie nabywcy krakowskich nieruchomości płacą średnio 6 189 zł za metr kwadratowy.

Kwoty ofertowe nadal spadają

W Krakowie ceny ofertowe na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy spadły o 1,7% i wynoszą aktualnie już 6 450 zł za mkw. Co istotne, podobnie jak w innych polskich miastach, wśród sprzedawanych mieszkań dominują lokale dwupokojowe. – Z najnowszych danych wynika, że stanowią one aż 48% podaży, a metr kwadratowy takiej nieruchomości kosztuje 6 780 zł – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Dużo droższe są krakowskie kawalerki, za których metr trzeba zapłacić średnio aż 7 190 zł – dodaje. Niewątpliwie ważną informacją dla kupujących jest także fakt, że najwięcej ofert dostępnych jest w Śródmieściu oraz na Krowodrzy.

Rosną ceny transakcyjne

Chociaż w stolicy Małopolski średnia cena nabywanych mieszkań nieznacznie wzrosła i wynosi 6 189 zł za mkw., warto jednak zauważyć, że w skali roku za krakowskie nieruchomości kupujący płacą aż o 10% więcej.  Nie można jednoznacznie wytłumaczyć faktu nabywania coraz droższych lokali. Po pierwsze, przybywa transakcji dotyczących mieszkań oddanych do użytku w ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat. Po drugie, powodzeniem cieszą się lokale w odrestaurowanych kamienicach. Nie bez znaczenia jest także program MdM. Niedostatek ofert w ramach rządowego wsparcia sprawia, że praktycznie nie istnieje przewaga konkurencyjna rynku nowych mieszkań. Tym samym kupujący nie pomijają ofert z rynku wtórnego.

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.